Gloria Veinikelder Tallinnas, Eestis
Foto: Gloria Veinikelder
R14 restrorani interjöör Tallinnas
Foto: R14
Gloria Veinikelder Tallinnas, Eestis
R14 restrorani interjöör Tallinnas

  Hubased vinoteegid

  18.05.2020 Priit Koff
  Kuigi esmapilgul ei pruugi põhjamaine Tallinn tunduda veiniarmastajate Mekana, on siinne valik korralike vinoteekide ja lõbustusasutuste osas suisa ootamatult kirju. Allpool on põgus geograafiline ülevaade veinibaaridest, mida ei tasuks veinisõbral vahele jätta. Alustame oma rännakuga linna südamest. 

  Kesklinn

  R14 on veinibaar ning restoran uuele elule tärganud Rotermanni kvartali sisemuses. Sisenejaile avaneb esimese hooga väike veini nautimise ala, kuid baarileti taga ning teisel korrusel asuvas restoranis leidub piisavalt laudu ja istekohti nii tummisema õhtusöögi kui ka kerge veinidegusteerimise huvilistele. Klaasiga pakutavate veinide valik võib esmapilgul jalust nõrgaks lüüa ka karastunuma spetsialisti, kuid siin ei tasuks kindlasti jätta kasutamata võimalust küsida nõu otse Eesti veinimaailma Grand Old Man’ilt Rein Kaselalt, keda laiemad inimhulgad tunnevad ka Papa Kaselana. Ajaloolises kõrgete lagedega jõujaamas paiknevast R14st tasub läbi hüpata neil, kes hindavad kvaliteetset toitu ja sama kvaliteetset vestlust hüva veini teemal. 

  Kui aega napib ja sooviks on leida kõhutäiteks midagi kiiret ja maitsvat, maksmata samas lõivu veinivaliku osas, tuleb sammud seada peaaegu sealsamas kõrval asuvasse Flammi. Flammkuchen on üks peamiseid rahvuslikke roogasid Elsassi piirkonnast, koosnedes väga õhukesest ahjus küpsetatud taignast, mis kaetud toorjuustu ja kõikvõimalike imemaitsvate lisanditega, alates peekonist ja vürtsikatest vorstidest kuni hallitusjuustude ja krevettideni. Flammide valik on muljetavaldavalt pikk ning iga hõrgutise juurde sobib just mõni konkreetne vein kohalikust veinivalikust – tuleb vaid veetlevatelt teenindajatelt uurida, millist veini millise flammiga oleks kõige suupärasem sobitada. Flamm ei hiilga küll väga suure istekohtade arvuga, seda enam tasuks laud varem broneerida või passida hetke, mil ümbritsevate kontorite töötajad ei ole veel jõudnud saabuda argipäeva pidulikule lõpetamisele. 

  Vanalinn

  Liikudes tasahilju vanalinna poole, ei saa mööda vaadata Tallinna vinoteegimaailma etalonist, Gloria veinikeldrist. Selle tallinlastele vägagi tuttava keldri õhustik on säilitanud endiste aegade prestiiži, viies külalised tundelisele rännakule aega, mil mehed olid mehed ning daamid käitusid daamidena. Gloria suurepärast veinivalikut on mõnus nautida nii praksuva kamina ees kui ka varjulistes privaatnurgakestes, nii nagu seda tehti juba sajandi eest. 
  Üle muinasjutulise Raekoja platsi viib tee Rataskaevu tänavale, kus esmapilgul hoomamatuna näiva sissepääsu taga avaneb võluuks Toskaana kuumadesse õhtutesse. Osteria del Gallo Nero on igati väärt oma itaaliakeelset nime – väikses ruumis üürgab kõlaritest italopop ning toatemperatuur on köetud Itaalia südasuve leitsakuni. Saapamaa tunnet hoogustab veelgi väga lai sealseid sinke-juuste-vorste ning teisi Toskaana tuntud suupisteid.

  Rataskaevust vaid mõne sammu kaugusel saab rahvusvahelist veiniseiklust jätkata juba hoopis uuel lainel – Laial tänaval asub aktuaalseimat küsimust oma nimes kandev Portugali veinibaar Wine Not?, mille noor ja entusiastlik omanik Carlos demonstreerib kõigile uhkusega oma kodumaa laia veinivalikut. Ning tõesõna, vaid vinho verdega ei tasu Portugali küll seostada. Tänu nutikale Coravin-süsteemile saab kõiki kohapeal müügil olevaid veine juua ka klaasi kaupa. 

  Kindlaks märgiks sellest, et koduse Tallinna sees on peidus üks veel suurem ja rahvusvahelisem Tallinn, on Laial tänaval Maaeluministeeriumi kõrval asuv veinibaar Pan y Vino. Suvalisel argiõhtul sisenedes võib peruulasest Tony poolt peetavast Pan y Vinost leida sumiseva mitmekeelse seltskonna, kes ei pea oma pead vaevama varahommikuse töölejõudmisega…

  Kalamaja

  Kuid vanalinna võludest ei tasu liialt hulluda, sest veiniseiklused Tallinnas võiksid jätkuda nooruslikumas keskkonnas – üle raudteerööbaste viib tee Balti jaama vastas asuvasse Telliskivi kvartalisse, mis on täis noori boheemlasi ning iduettevõtjaid, kes oskavad samuti lugu pidada heast veinirüüpest. Kopli tänava alguses on end sisse seadnud Time to Wine, kus tervitab külalisi senistest ehk kõige intrigeerivam müügisüsteem. Saabujad saavad isikliku kiipkaardi, mille abil on võimalik valida umbes 15 müügiautomaadis oleva veini vahel – tuleb vaid vajutada soovitud koguse nupule ning valge, roosa või punane vein voolabki klaasi. Iseteenindus on kindlasti tulevikus kaubanduse üks peamisi teenindusvorme, kuid hubases õhkkonnas ja meeldivas seltskonnas võib tarbimiselt järg kaduda ning õhtu lõpuks vaatab vastu arvatust ehk pisut kopsakam lõpparve…

  Kopli tänava ja Kotzebue ristumiskohas on kohalike ammune lemmik Tiks, mis tegutseb nii veinikaupluse kui –baarina. Tiks on alati täis mõnusat sagimist, kuid hea veini või miks mitte ka džinni või rummi nautimiseks leiab ikka toolikese mõne laua ääres või pukikoha otse baarileti ääres. 

  Telliskivi loomelinnakust üle järjekordsete raudteerööbaste asub Shvips, mis on ilmselt sobivaim koht õhtu lõpetamiseks ja koju helistamiseks – “olen Shvipsis” mõjub piisava selgitusena kodustele mistahes olukorras. Kohalike seas kõrgelt hinnatud vinoteegis on pidevalt muutuv veinivalik ning kohustuslikud veiniga sobivad suupisted suurema nälja peletamiseks.