Talv vanalinnas
Foto: Kaupo Kalda
Tallinna jõuluturg
Foto: Kaupo Kalda
Talv vanalinnas
Tallinna jõuluturg

  Talv Tallinnas

  Kui värske kohev lumi katab viilkatuseid ja küünlad heidavad munakivisillutisega tänavatele võbelevat kuma, sarnaneb Tallinna keskaegne vanalinn talvemuinasjutuga.

  Kuigi ööd on pikad ja pimedad, on just talv see aeg, mil Tallinn on kõige lummavam. Võib minna uisutama vanalinna uisuplatsile või nautida hõõgveini hubases kohvikus.

  Detsember toob pühademeeleolu Tallinna keskaegsetesse kirikutesse, poodidesse ja loomulikult maailmakuulsale Tallinna Raekoja platsi jõuluturule. Valitsegu väljas sügisene rõskus või sadagu laia lund – turul käib alati elav kauplemine. Kaubelakse kõigega, kudumitest traditsiooniliste Eesti jõuluroogadeni.

  Alates novembrist saavad külastajad tulla ja jätta oma jõulusoovid Raekoja platsil kõrguva kahara jõulukuuse alla. Tallinna jõulukuusel on alati rääkida oma lugu. Tallinna jõulukuusk valitakse igal aastal konkursiga, au eest kaunistada Raekoja platsi võistlevad kuused üle Eesti. Küünlad süüdatakse puul esimese advendi õhtul.

  Talveaja sündmused

  Hoolimata sellest, et on aasta pimedaim aeg, kiirgab Tallinnast soojust, valgust ja positiivset energiat. Iga õhtu pakub uusi võimalusi osaleda lummavatel talvistel sündmustel kontserdi- ja teatrisaalides, kirikutes, pubides ja ööklubides.

  Jõuluturud ja -laadad

  Aasta kõige kaunimal ajal on terve linn täitunud jõulusaginaga. Kõige vilkam on alati Raekoja platsil asuv traditsiooniline jõuluturg, mis toimub igal aastal novembri keskpaigast kuni jaanuari alguseni. Turg on valitud ka Euroopa parimaks jõuluturuks 2019. Kingioste saab teha ka mitmetel teistel laatadel üle terve linna.

  Pühaderoad

  Tallinnas käies tuleks kindlasti ära proovida Eesti köögi maitsed. Eesti köök – nii traditsiooniline kui ka modernne – muutub sõltuvalt aastaajast: iga hooaeg toob kaasa oma erilised maitsed. Talve eripära on toekad road. Algupäraselt Eesti jõululaualt leiab sülti, peedisalatit, heeringat, sealiha ja ahjukartuleid, hapukapsaid, jõululeiba ning verivorsti marineeritud kõrvitsa ja pohlamoosiga. Traditsioonilise koduõlle on välja vahetanud tume porter, mis sobib hästi prae juurde, aga ka magustoitude, eriti aga just šokolaadist maiustuste juurde. 

  Eesti traditsiooniliste magusate küpsetiste hulka kuuluvad kringel ja magusad kuklid, mida serveeritakse koos vahukoorega ja mis pärast suusatamist või kelgutamist maitsevad eriti hästi.

  Kui lähete lumisesse linna jalutama, astuge sisse mõnda poodikohvikusse või vinoteeki, et juua tassike kuuma lemmikjooki, olgu selleks siis hõõgvein või kakao.

  Pühadeostud

  Teid ootavad moodsad kaubanduskeskused, hubased vanalinna boutique'id ning disaini- ja käsitööpoed, kust kindlasti leiate need õiged kingitused, mida Tallinnast koju kaasa viia. Just vanalinnas paikneb suur valik poode, kust leiab nii alustavate kui ka juba tunnustatud kohalike moekunstnike loomingut.

  Kui tahate, et kingitus oleks ainulaadne ja isikupärane, on parim võimalus see ise valmistada. Tallinnas on hulk töötubasid, millest enamik asub vanalinnas ja on lihtsasti leitavad.

  Talvised tegevused

  Kui õhk on karge ja tänavad kaetud valge lumega, tasub suunduda Tallinna muinasjutulisse vanalinna või jalutada mõnes vanalinna lähedases asumis. Tallinnas pakutakse talvel mitmesuguseid tegevusi, näiteks uisutamist vanalinna uisuplatsil. Seiklushimulisemad saavad lõbutseda lumeparkides või proovida murdmaasuusatamist.