Karge talveilm on midagi, mida vaid meie laiuskraadidel saab kogeda, sestap ei tasu seda võimalust kasutamata jätta. Jaluta keskaegsetel tänavatel, piilu hoovidesse ja vaateakendesse: vanalinna kaunistavad sel aastal meeleolu loovad valguslahendused, ehtsad ja fantaasiakuused, kümned jõulusõimed ning väga erilised jõuluaknad Tallinna vanalinnas.
Traditsioonilised jõulusõimed
Jõulusõime kujundamine on väga vana traditsioon, mille lätted ulatuvad juba Vana-Rooma aega. Ka Tallinna vanalinnas on see kaunis Jeesuse sündimise legend elustunud. Vanalinna kooliõpilaste ja meistrite valmistatud jõulusõimed kaunistavad vanalinnas Vene, Munga, Apteegi, Kuninga ja Niguliste tänaval kümnete kohvikute, poodide, hotellide, käsitöökodade ning koolimajade aknaid. Linna suurimad jõulusõimed asuvad Raekoja sammaskäigus ja Peeter Pauli katedraali pühalikus siseõues.
Valgus kõnnib Tallinna vanalinnnas
Jõulud on valgusepüha ja tänavu täitub kogu Tallinn, eriti aga vanalinn ligi saja erilise valguslahendusega, millest kõige südamlikumad saavad olema neli hiigelsuurt jõululaternat, mis avanevad järgemööda igal advendil. Jõululaterna sisse saab ise pugeda ja tunda jõuluvalguste enda ümber ja sees. Jõululaternaid tasub otsida Raekoja platsilt, Musumäelt, Toompargist.
Põnevad on elusuuruses pildiraamid, mis liiguvad mööda vanalinna ja on ideaalsed Instagrami kohad, kõigi raamida elusaks taustaks on mingi Tallinnale iseloomulik koht. Kuidas oleks poseerida koos Pika Hermanniga?
Valgustuse saavad kõik keskaegsed vanalinna suubuvad väravakaared. Sooja valguslahendusega vanalinna tornid Paks Margareeta, Kiek in de Kök, Neitsitorn, Pikk Hermann ja suur osa iidset linnamüüri justkui sosistavad möödakäijale kõrva oma ja sajandeid vana lugu. Valguskaunistused katavad nii puid kui purskkaeve, nii parke kui väljakuid. Vanalinnas ringi jalutades võib sattuda ka väikestesse valgustatud salaõuedesse või tundelistele tänavatele.
Üks uhkemaid ja fantaasiarikkamaid installatsioone on Vabaduse väljaku hiiglaslik valgust purskav purskkaev, mis vormub osade kaupa tervikuks alles neljandaks advendiks.
Niguliste kiriku esisele ja Musumäele ilmuvad rippuvad valgusmetsad, mille all kõndides tekib tunne nagu kõnniks müstilises vihmametsas.
Kuused saavad uued kuued...
Pealinna väärikaim jõulupuu kõrgub teadagi Raekoja platsil, kuid kogu vanalinn on dekoreeritud väikeste kuuskedega ja igihaljaid kaunitare leiab üle terve linna, muuseumidest linnaväljakuteni.
Rahvusooper Estonia taha Uuele turule ilmub kaheteistkümnest elemendist koosnev kuuskede salamets, Katariina kirikus olev installatsioon „Nähtamatu kuusk” lubab aga täita meie salajased jõulusoovid. Tallinna Turismiinfokeskust aga kaunistab jõuluperioodil Eesti suurim rookuusk.
Advendiaja nädalalõppudel elustuvad Viru tänava vaateaknad pakuvad jalutajatele tunniajalise kontserdi või tantsuetenduse. Kontserdilavadeks muutunud vaateaknad löövad särama veerand tunniks, et pakkuda möödujale südant soojendav muusikaline elamus. Aknalavasid süttib järjest niipalju, et soojalt riietatud jalutaja saab Viru tänaval peatuda ning kontserti kuulata terve tunni jagu. Vaadata–kuulata saab jõulumuusikat klassikast jazzi- ning popmuusikani, jalutaja pilku võib püüda ka kaunis baleriin või hoopis tänavatantsutrupp. Osa Pikast tänavast muutub advendiajal aga vabaõhu kunstigaleriiks, kus vaateakendel saab näha nii installatsioone kui ka moekunsti.
Hoiame üksteist
Seoses koroonaviiruse leviku tõkestamisega palun hoia distantsi (2+2), avalikes kohtades kasuta maski või kata nina ja suu, pese või desinfitseeri tihti käsi ning võta arvesse erinevates kohtades kehtivaid nõudeid. Haigena püsi kodus. Rohkem infot leiad kriis.ee lehelt.