Sündmused

  Uuri ruumi!

  Tegu on lastele ja noortele mõeldud püsinäitusega, mis õpetab kogema ruumi ja tabama arhitektuuri olemust. Rotermanni soolalao võlvkeldrisse loodud keskkond pakub elamusi erinevatele meeltele, suunates kõiki huvilisi arhitektuuri nii nuusutama, katsuma kui kogu kehaga kogema. Suur roll on valguskujundusel, kus valguse ja varjude mängus joonistuvad välja soolalao vanad võlvid ning punastest tellistest sambad – kõik muide kaetud alatise soolaka kihiga. Siseneja võtab vastu kordumatut ruumielamust pakkuv installatsioon „Reflexio“ (autorid Grete Veskiväli, Krista Dintere ja Rūta Palionytė), kus peegelpõrand koos valgusmänguga laiendab vaataja taju piire ning füüsilise ruumi mõistet. Hoopis teistlaadset kogemuse saab laest langevatest lintide metsas, millest saab läbi jalutada ning mille tagant leiab ümmarguse kera – turvalise pesa omaette olemiseks. Erinevad eksponaadid suunavad lapsi ära tundma ehitusmaterjale ja -konstruktsioone, mõtlema maja vereringele ning sellele, milliste ruumidega üks või teine lõhn on seotud. Leidub torusid, kust läbi pugeda, ning animeeritud raamat, kus lehte keerates ärkavad ellu nii tuba, tänav kui ka terve linn.
  Näituse koostajateks on arhitektuurimuuseumis tegutseva Arhitektuurikooli õpetajad, kes suunavad lapsi ruumist mõtlema, koos vaadatakse nii majade sisse kui ka nendest kaugemale – linna ja loodusesse. Näituse valmimisel oli samuti oma sõna öelda õpilastel endil, kes rääkisid, millises ruumis neile meeldiks olla ja mis arhitektuuri juures põnev tundub. „Uuri ruumi!“ avab arhitektuuri tegemise erinevaid tahke alates ideest ja materjalidest kuni reaalse ruumielamuse sünnini.
  Idee ja kujundus: Kadri Klementi, Katrin Koov, Kaire Nõmm (Arhitektuurikool, b210)
  Ekspositsiooni teostus: Motor
  Illustraator: Teele Strauss (Motor)
  Graafiline disain: Maris Kaskmann (Motor)
  Videomontaaž: Lauri Laasik (Motor)
  Ekspositsiooni projektijuht: Mikk Roben (Motor)
  Näituse ehitus: Siltau Systems
  Ehituse projektijuht: Tauno Tali (Siltau Systems)
  Valgustuse juhtimine: Vallo Rähn (Illumination Team)
  Valguskujunduse konsultant: Johanna-Mai Riismaa
  Valgustuse konsultant: Joan-Tähven Vene
  Multimeedia konsultant: Reimo Unt
  Tellijapoolne projektijuht: Jüri Kulli (Ehitusagentuur)
  Näituse koordinaator: Triin Ojari (Eesti Arhitektuurimuuseum)
  Tõlge: Refiner
  Installatsioon „Reflexio“: Grete Veskiväli, Krista Dintere, Rūta Palionytē
  „Reflexio“ on illusioon ruumist, mis laiendab taju piire ja füüsilise ruumi mõistet. Idee sündis esmakordselt Baltic Light Chain suvekooli raames (2015).
  Näituse toetaja: Kultuuriministeerium
  RINGKÄIGUD SUURTELE JA VÄIKESTELE RUUMIUURIJATELE
  Ekskursioon näitusel igal nädalavahetusel –  laupäeviti kell 12.00 ja pühapäeviti kell 14.00. Osalemine muuseumipiletiga.
  Jaga