Sündmused
Foto: Seastiao Salgado / Fotografiska
Foto: Seastiao Salgado / Fotografiska

    Sebastiao Salgado "Kuld"

    Näitusesaali seintel saab näha, kuidas eri päritolu, vanuserühmast ja ühiskonnaklassist mehed ronivad mööda logisevaid redeleid, turjal rasked neljakümnekilosed kotid. Fotodelt võib kergesti jääda mulje, et nad ronivad üksteise kukil. Tegelikult näitab see vaatepilt anarhiliselt organiseerunud, kuid õlitatult toimivat koostööd, mille on korraldanud kullakaevajad ise. Üks mees hõivas kaks korda kolm meetrit suure kaljulapi ning teine rahastas selle krundi läbituhnimist, kasum jagati võrdselt. Raske füüsilise töö – kaevandamise ja jääkaine äratassimise – tegid ära palgatud töökäed, unistades sellest, et just nemad leiavad kullalaadungiga koti ja saavad sellest oma osa.

    „Sain ruttu aru, et see, mis esmapilgul paistis kaootiliselt liikuva inimmassina, oli tegelikult väga keerukas süsteem, kus igaüks viiekümne kahest tuhandest mehest täitis täpselt talle ette nähtud rolli,” selgitas Sebastião Salgado. „Kõik toimis nii sujuvalt, et hoolimata jubedatest tingimustest oli fataalseid õnnetusi harva – mehi ühendasid jagatud unistused ja kaelamurdvad kullaotsingud. Kulla, mis võis sillutada teed äärmisest vaesusest suurde rikkusesse – ja mõnedel juhtudel nii läkski.”

    „Kuld” on klassikaline must-valge fotoseeria, mille olulisimaks omaduseks on väärtuslik ajalooline tagasivaade, kus on võimsalt põimunud inimeste unistused ja reaalsus. „Hiljuti 76-aastast sünnipäeva tähistanud dokumentalistika grand old man’i näituse Eestisse toomine on meie jaoks tõeline au. Salgado tööde näol on tegu fotograafia lähiajaloo kullavaramuga, mille ülespanek toob näituste saalidesse nii jutustava fotograafia kui ka ajaloo austajad,” sõnas Maarja Loorents, Fotografiska Tallinna näituste juht.
    Jaga