Sündmused
Foto: Erakogu / Okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu
Foto: Okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu

  Jõuluekskursioon: "Kuidas jõulutraditsioonid nõuka-aja üle elasid?"

  Vabamu kutsub huvilisi 12.12 ja 16.12 kell 18 Tallinna vanalinna jõuluekskursioonile, kus räägitakse mälestuste ja isiklike lugude kaudu jõulutunde hoidmisest ning pühade tähistamisest Eesti NSV-s. 

  Jõulude tähtsus seisneb lähedastega koos veedetud ajas. Jõulutunnet tekitavad kombed ja traditsioonid, mida on põlvest-põlve edasi antud. Nõukogude perioodil olid jõulud kui kiriklik püha tabu ning need asendati nääridega. Töökollektiivides korraldati nääripidusid, kus kingitusi jagas näärivana. Vaatamata ametlikule poliitikale, sai jõuludest paljudele oma identiteedi hoidmise sündmus ja sestap püüti neid pühi iga hinna eest tähistada.
    
  Ekskursioonil uuritakse, milliste sõnumitega jõulukaarte saadeti 70ndatel ja 80ndatel ning kuidas hangiti kaarte, mille pilt ei pruukinud võimudele meeldida. Juttu tuleb ka Raekoja platsi kuusepuust, mis jõulupühade ajal pole alati piduehtes olnud ning sellest, kui visalt kadus Nõukogude okupatsiooni alguses pühadeaegne kirikus käimise traditsioon.   

  Muidugi kuuleb ka lugusid ametlikest nääripidudest, näärivanast, tema abilistest Lumehelbekesest ja päkapikust.  

  Ekskursioon algab Vabamu (Toompea 8) eest ning kulgeb marsruudil Toompea postkontor – Raekoja platsi kuusk – Pühavaimu kirik – Pagari tn 1 – Sulevimäe kodu ning lõppeb Gustav Adolfi Gümnaasiumi juures.

  Kestus: umbes 60 minutit. Ekskursiooni alguses pakutakse sooja jõuluteed. Soovi korral võib võtta kaasa oma termostopsi.

  Ekskursioonil osalemine on muuseumipiletiga ning toimub alates 5 osalejaga. Lisainfo: info@vabamu.ee.

  Täispilet 11 €
  Sooduspilet 7 €
  Perepilet 23 €  Jaga