Sündmused
Foto: Kadi-Liis Koppel

Jõulud Nigulistes

Tallinna vanalinna südames asuv Niguliste muuseum kutsub juba kuuendat aastat osa saama muinasjutulisest jõuluajast ja vaatama imelist jõulukuuske.
 
Jõulud Nigulistes on saanud ilusaks traditsiooniks ja talvise pühaderingi alguseks muuseumis. Jõuluaega alustame Niguliste jõulukuuse avamisega esimesel advendil, 28. novembril. Dekoratsioonifirma Shishi loodud jõulupuu on Nigulistes juba kuuendat aastat. Nagu on tavaks saanud, jääb jõulukuuse teema kuni avamiseni üllatuseks. Jõuluaeg kestab Niguliste muuseumis 28. novembrist 2021 kuni 9. jaanuarini 2022.
 
Niguliste muuseum ootab kõiki külalisi osa saama publikuprogrammidest ja jõuluüritustest. Sel aastal on jõuluaja keskne teema keskaegne värvimaailm ja -sümboolika – ootame külastajaid osalema õhtustel eriekskursioonidel „Keskaegne värvisümboolika Niguliste tähtteostel“. Neljal korral toimuv jõuluekskursioon on mõeldud üksikkülastajatele, peredele ja väiksematele sõpruskondadele ning toimub ajal, mil muuseum on tavakülastajatele suletud.
 
Kahel laupäeval, 11. ja 18. detsembril toimuvad jõuluehete valmistamise töötoad.
 
Niguliste muuseum kutsub kooli- ja lasteaialapsi osalema traditsioonilistes jõuluteemalistes muuseumitundides „Püha Nikolause legendid“ ja „Inglid Niguliste kunstiteostel“.
 
Lisaks Niguliste traditsioonilistele orelipooltundidele rõõmustame jõuluajal kõiki orelikontsertidega. Neljal advendipühapäeval kõlab Niguliste muuseumis terve päeva orelimuusika tuntud organistide Tiit Kiige ja Andres Uibo esituses. Jaanuari esimesel nädalal toimub suurejooneline orelimuusikafestival Tallinnfest B-A-C-H.
 
Ootame teid imelisest jõuluajast osa saama!
 
 
Niguliste jõulukuusk koostöös dekoratsioonifirmaga Shishi
 
Jõulud Nigulistes ja jõulukuuse ehtimine koostöös dekoratsioonifirmaga Shishi on saanud ilusaks traditsiooniks ja sissejuhatuseks talvisesse pühadeaega. Juba kuuendat aastat üllatab Shishi uhke, spetsiaalselt Niguliste muuseumisse loodud jõulukuusega. Esimesel korral, 2016. aasta jõuludeks üles seatud kuuse ehted said inspiratsiooni Niguliste kuulsaimast teosest, Bernt Notke maalist „Surmatants“. 2017. aastal üllatas Shishi aga hoopis helgema teemaga: hõbedaselt särav ja armsate ehetega jõulupuu lähtus viktoriaanlikest jõulutraditsioonidest. 2018. aastal tähistasime Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva. Sel korral oli jõulukuusk senisest pidulikum ja pühendatud kodumaa juubelile. 2019. aastal oli jõulupuu paradiisiteemaline ning kaunistatud uhkete värvikirevate papagoidega. Eelmisel, 2020. aastal ehtisid Niguliste jõulupuud looduslähedastest ja taaskasutatud materjalist ehted. Sel aastal oleme taas jõuluüllatuse ootuses.
 
 
 
 
 
 
Niguliste ja Shishi jõulukuuse avamine
 
Jõuluaega alustame juba traditsiooniks saanud Niguliste jõulukuuse avamisega esimesel advendil, 28. novembril. Dekoratsioonifirma Shishi loodud jõulupuu on Nigulistes juba kuuendat aastat. Selgi aastal jääb jõulukuuse teema kuni avamiseni kõigile üllatuseks. Jõuluaeg kestab Niguliste muuseumis 28. novembrist 2021 kuni 9. jaanuarini 2022.
 
Programm
Kell 13 orelipooltund
Kell 14 orelipooltund
Kell 15 orelipooltund
Kell 16 orelipooltund
 
Sissepääs muuseumipiletiga.
 
 
Jõuluekskursioon Keskaegne värvisümboolika Niguliste tähtteostel“
 
Keskaegse kunsti säravad värvid kannavad endas tähendusi ja sümboleid. Niguliste muuseumis asuvatelt teostelt vaatavad meile vastu kuldsele foonile või luksuslike siidkangaste taustale paigutatud rikkalikes värvilistes rüüdes pühakud ja piiblitegelased. Igal värvil ja toonil oli tollal oma kindel tähendus ja hierarhia, mis kujunes ja muutus ajas. Kirikuaasta ja liturgia järgis ning järgib samuti värvisümboolikat. Värve valmistati mitmesugustest pigmentidest ning nende hind võis olla kullast kallim. Ekskursioonil avatakse Niguliste tähtteoste kaudu keskaegse värvimaailma tähendusi ja sümboleid. Samuti tutvustatakse praktilisemat poolt: milliseid pigmente ja kuidas kasutasid keskaegsed kunstnikud.
 
Uhke jõulukuuse juures algava ekskursiooni lõpetuseks on kõigile osalejatele väike kingitus.
Publikuprogramme viivad läbi Merike Kurisoo, Kerttu Palginõmm ja Tarmo Saaret.
 
Eriekskursioonid toimuvad 02.12, 08.12, 09.12 ja 14.12 algusega kell 18.
Piletid saadaval Piletilevis.
Kohtade arv on piiratud, seega soovitame piletid soetada varakult.
 
 
Jõuluehete valmistamise töötuba
 
Kahel laupäeval, 11. ja 18. detsembril algusega kell 12 toimuvad jõuluehete valmistamise töötoad Niguliste muuseumi hariduskuraatorite juhendamisel. Ehete loomisel on inspiratsiooniks värvirõõm ja taaskasutus. Ootame osalema lapsi, peresid ja sõpruskondi!
 
Töötoa kestus on kuni 1,5 tundi.
Osalemine muuseumipiletiga, millele lisandub töötoa tasu 4 eurot.
 
 
Advendipühapäevad orelimuusikaga
 
Neljal advendipühapäeval kõlab Niguliste muuseumis terve päeva orelimuusika tuntud organistide Tiit Kiige ja Andres Uibo esituses.
 
Orelikontserdid toimuvad:
28.11 kell 13, 14, 15 ja 16
05.12 kell 14, 15 ja 16
12.12 kell 12, 14 ja 16
19.12 kell 12, 14 ja 16
 
Jõuluteemalised muuseumitunnid koolidele ja lasteaedadele
 
Tallinnfest B-A-C-H
 
Suurejooneline orelimuusikafestival 01.–06.01.2022
Osalemine kontserdipiletiga

Jaga