Eesti disaini käsitöökotid
Foto: Clutchbag NULKU
Naine kandmas Eesti disaini
Foto: Siiri Kumari
Eesti disaini käsitöökotid
Naine kandmas Eesti disaini

  Eesti disain – edumeelne ning kättesaadav

  13.05.2020 Piret Mägi
  Eesti disaini puhul joonistuvad tugevalt välja teatud omadused, mida ka lühikese visiidi korral kogeda võib: ülimad nõudmised kvaliteedile, põhjamaine stiilipuhtus slogani „less is more“ all, naturaalsete materjalide oskuslik kasutamine, nutikad ja sageli mõnusa vimkaga lahendused, kusjuures põhjalikult pööratakse tähelepanu jätkusuutlikkusele. Muuseas, siinmail leidub üks disainer iga 800 kodaniku kohta. Muljetavaldav, kas pole?
  Südameid võidavad kohaliku pärituoluga ilutooted ning kvaliteedilippu kõrgel hoidvad toidud-kohvikud-restod oma sisekujunduse, pakendi- ja teenusedisainiga ning graafilise identiteediga. 

  Nutitelefonist saad vaadata Tallinna Disainikaarti (paberversioonis leitav meie turismiinfokeskusest), alla laadida BikeIDBarkingBolt – kõik Eesti startup’id - toovad uued tuuled liikluskultuuri; sauna ehib kompaktne elektrikeris HUUMTransferWise’i kiireid ja soodsaid riigipiirideüleseid finantstehinguid kiidab isegi Richard Branson; WolfPrint prindib keeruliste operatsioonide ettevalmistamiseks 3D-liigeseid ja -luid; The Bold Tuesday sümpaatsed maakaardid viivad mõtte rändama ning kutsuvad seiklema. Kui meie nakatavas disaini-virr-varris tekib oht üle kuumeneda, siis tasub otsida loendamatute käsitööõllede kõrval ka ülimaitsvat Eestimaist ökojäätist LaMuu, mille pakikujunduse lugu juba iseenesest inspireeriva õppetunni annab. Nii, kas ma jätkan?

  Soovides leida Eesti disaini valikust midagi meelepärast, mida  taskus koju kaasa viia, on parim käia läbi disainipoed – need toimivad edukalt ühtlasi showroomina, kus superkiire ülevaade saada. 

  Eesti Disaini Maja (EDM) galerii-poest leiab arvestatava valiku eri tüüpi tooteid. Muuhulgas on müügil ka maailmamastaabiga jätkusuutliku rõivadisaini eestvedaja Reet Ausi riideid. EDMist tasub suunduda otse vanalinna - Paksu Margareta tornist möödudes ning munakiviteid trotsides läheneb Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum (ETDM) - must be koht, et aeg maha võtta ja tugev doos siinset disaini-vaibi endasse ahmida.

  Vanalinnas leidub kohalikele omaseks saanud stuudioid-poode. Hõrguma maitsemeelega naistele pakutakse lisaks Marimo disainerrõivastele sealsamas elegantses butiigis ka väikest valikut pesu, kingi, kehahooldustooteid. Kel mahti, võiks veel üles otsida TALI (siin Urmas Lüüsi emailinõudest välja lõigatud võluvad südame-prossid), Les Petitesi. Muuseas, TALI on teinud fantastilise üllatuse ning avanud suurema poe vanalinna ning Telliskivi vahel, aadressiga Kotzebue 33. Siin on ruumi ka väiksema mööbli ja erinevate kodusisustustoodete väljapanekuks. Ütlasi asub siin mõnus valik kaasaegset ehtedisaini.

  Tallinnas tasub ajalooliste vaatamisväärsuste kõrval kasvõi läbijalutamisel sammu aeglustada ja pea kuklasse visata Rotermanni kvartalis. Vanade armsate puumajade piirkonnas Kalamajas asub Eesti suurim loomemajandusliku ettevõtluse keskus – Telliskivi Loomelinnak. Mõõduka jalutuskäigu kaugusel Baltika Kvartalis on Eesti rõivadisaini lipulaeva, Baltika Groupi esinduspood Moetänav, kus saadaval kõik selle brändid ja outleti nurk. Valik Eesti disainerite riideid leidub Kaubamaja naiste osakonnas: Tiina by Tiina Talumees, Ülle Pohjonheimo jt. 

  Silmas tasub pidada, et nii ETDM kui Disainikeskus korraldatavad disainiturgusid. Näha, kogeda kui ka soetada saab disaini festivalilt Disainiöö, mis toimub igal aastal septembri teises pooles.