Foto: Kadi-Liis Koppel
Foto: Paul Kuimet

  Kadriorg – noobel park ja kaunid kunstid

  21.04.2020 visittallinn.ee
  Vaikne roheline Kadriorg jääb vanalinnast mõnusa jalutuskäigu kaugusele. Kadrioru südameks on Vene tsaar Peeter I poolt üle kolmesaja aasta tagasi rajatud suursugune ja põneva ajalooga lossi- ja pargiansambel. 

  Aastasajad on lisanud pargile erinevaid stiile ja kihistusi.

  Kadriorg on paik, mida võime pidada Eesti spaakultuuri hälliks, 1813. aastal rajas Georg Witte just siia Vene impeeriumi esimese mereäärse kuurordi. Kadriorust sai elitaarne suvituspiirkond, mille hiilgus kestis 19. sajandi lõpuni.  

  Kadriorus jalutajale pakuvad pargi kõrval avastamisrõõmu Kadrioru tänavad, siingi põimuvad erinevad sajandid ja kultuurid. Uhked puupitsilised villad ja suvemõisad, stiilsed funktisonalistlikud kortermajad, ja vanima kihistusena lossiteenijate lihtsad puumajakesed. 

  Kadriorg on jätkuvalt üks linlaste meelispaiku, kus nautida lõõgastavat rohelust ja tippkultuuri. 
  Kadrioru park paistab silma oma mitmekülgse maastikuarhitektuuri poolest, siit leiab kõik klassikalised pargitüübid regulaarpargist kuni eheda Jaapani aiani. 

  Kadrioru pargi lähedus asub kaks tähelepanuväärset maamärki – Russalka ausammas ja Tallinna Lauluväljak. 
  Skulptor Amandus Adamson pühendas Russalka on 1893. aastal hukkunud soomuslaeva mälestusele. 

  Mööda Pirita promenaadi ida suunas jalutades jõuab Eesti ühe kõige tähelepanuväärsemasse paika – Tallinna Lauluväljakule, kus iga viie aasta järel toimub eesti rahva suurim muusikapidu - Eesti üldlaulupidu. Miski ei peegelda nii hästi meie identiteeti, kui laulupeod: 34 000 esineja ja 200 000 pealtvaatajaga suurpeod on võimas vaatepilt ja hingepõhja puudutav sündmus. Just siit sai 1988. aastal alguse ka laulev revolutsioon, veretu võitlus Eesti iseseisvuse taastamise eest.  
  Asjata ei nimetata Kadriorgu ka kultuuripargiks, sest just siin asuvad Eesti paremad kunstimuuseumid, kahe Eesti kirjandusklassiku 1920.–1930. aastate stiilis kodud, praegused isikmuuseumid ja lastemuuseum. Kadrioru lossis eksponeeritakse väliskunsti ja Kumu Kunstimuuseumis  klassikalist ja moodsat Eesti kunsti. Nii Karioru kunstimuuseumis kui Kumus korraldatakse ka silmapaistvaid välisnäitusi.