Noblessneri sadamalinnak Tallinnas, Eestis
Foto: Martin Dremljuga
Noblessner Tallinnas, Eestis
Foto: Kadi-Liis Koppel
Noblessneri sadamalinnak Tallinnas, Eestis
Noblessner Tallinnas, Eestis

  Noblessner – vana laevatehase uus elu

  13.05.2020 Terhi Pääskylä-Malmström
  Põhja-Tallinnas asuv Noblessneri sadamalinnak on pealinna kõige kiiremini arenev ja seetõttu ka kõige huvitavam piirkond. 
  Trendika Kalamaja ja pärjatud Lennusadama kõrval paiknevas sadamalinnakus saadavad külastaja samme ehituse tegusad hääled. Vanad tehasehallid ärkavad uuele elule ja värvikates kortermajades on juba üle 200 uhiuue kodu. Autodeta tänavatel tegutsevad esimesed poed ja kontorid – ja uusi avatakse pidevalt. 

  Allveelaevade ehitusest uue aastatuhandeni

  Noblessneri ajalugu ulatub veidi üle saja aasta taha, mil Tallinnasse, toonasesse Revalisse, planeeriti Peeter I sõjasadama rajamist. Plaanid teostuseni ei jõudnud, küll aga ehitati praeguse sadamalinnaku alale suur laevatehas. Nime sai see oma ettevõtjate Emanuel Nobeli ja Arthur Lessneri järgi. (Jah, esmamainitu oli Nobeli preemia rajaja Alfred Nobeli sugulane, täpsemini vennapoeg).    

  Enne esimest maailmasõda ehitati Noblessneri laevatehases Tsaari-Venemaa vajadustest lähtuvalt allveelaevu. Pärast Eesti iseseisvumist jätkati tööd väiksemate alustega. Nõukogude aastatel remonditi „Tehas number 7-s“ teises maailmasõjas kannatada saanud laevu, samuti parandati seal allveelaevu, kaluripaate ja sadamate metallkonstruktsioone. 

  Pärast taasiseseisvumist jätkas laevatehas oma tööd kuni uue aastatuhande alguseni. Ka pärast seda on laevad olnud sealt visad kaduma – viimased alused ehitati Noblessneris 2018. aastal. Aastast 2009 töötavad seal ka Noblessneri jahisadam ja Noblessneri purjetamiskool NYCS

  Lühikese ajaga praeguse kuju saanud Noblessneri sadamalinnakut ehitatakse ja renoveeritakse plaanide kohaselt kuni 2020. aastate lõpuni. 

  Kuhu minna Noblessneris?

  Noblessner võlub külastajat omapärase, värvika ning uut ja vana julgelt kombineeriva arhitektuuriga. Stiilsed on ka paljud linnaku poed ja kauplused.

  Shishi on Eesti-Norra päritolu sisekujundusbränd, mille muljetavaldav pood on fantaasiarikastest kodukaunistustest pungil. Nende hulgast leiad vaasid, kunsttaimed, küünlajalad, omapärased iluasjakesed – ja mis kõike veel! Kollektsioon vahetub kaks kord aastas ja enne jõule muutub Shishi pood tõeliseks jõulukaunistuste muinasjutumaaks. Kindlasti tasub sisse piiluda ka samas majas asuvasse Shishi outleti. 

  Kodusisustuspood Kalhoj keskendub Skandinaavia stiilis nõudele ja sisustusesemetele, põhjamaistele delikatessidele-jookidele ning kvaliteetsetele lasteriietele. Juveelipood Baltic Brilliant müüb seevastu sädelevaid teemante ja teisi hinnalisi ehteid.  

  Stiili ja ilu pakub ka Biomarketi Ilu- ja Tervisetuba. Selles ilusalongis nauditakse Dr. Hauschka looduskosmeetikatoodetega tehtavaid näo-, käte- ja jalahoolduseid, lisaks on saadaval meigiteenused ja -koolitused.  

  Noblessneris saab ka kehakinnitust. 180° on elegantne fine dining restoran, mille peakokana töötab Michelini tärniga pärjatud Matthias Diether. Restoranigiid White Guide Nordic ongi täiesti õigustatult nimetanud 180° Eesti restoranide kolme parema hulka.  

  Põhjala Tap Roomon õllesõbra taevas. Restoran rõõmustab oma külalisi lausa 24 vaadiõllest koosneva joogivalikuga, lisaks on menüüst leida nii ehtsaid Texase grilltoite kui ka õlle kõrvale mõnusat näksimist. Lastele on laste menüü. Maailma saja parima pruulikoja hulka valitud Põhjala igapäevatööd saab imetleda läbi restorani suurte akende, lisaks tehakse pruulikotta eelregistreerimisega ekskursioone. Pisikeses poes müüakse kaasa nii kesvamärjukest kui ka Põhjala logoga särke ja nokatseid. Põhjalal on oma saungi!

  Ka kunstil ja kultuuril on Noblessneris kindel koht. Staapli 3 galeriis ja kohvikus saad kunsti kõrvale juua tassikese kuuma jooki. Ööklubi Hall on aga kindel sihtpunkt igale elektroonilist underground-muusikat armastavale öölapsele. 
     
  Rohkem kunstielamusi saab Kai kunstikeskusest. Vanast tehasehallist on välja koorunud tipptasemel näituseruumid, auditoorium, restoran ning mitme Eesti kunstiorganisatsiooni tööruumid. 

  Noblessneris asub ja Eestis seni ainulaadne PROTO avastustehas. Tegemist on meelelahutusliku, kuid ka õpetliku kogupere elamuskeskusega, kus virtuaalreaalsuse abiga äratatakse ellu mineviku tähtsad leiutised ning näidatakse seda, mida inimsilm veel näinud pole. Kuidas tunduks sõita maailma esimese automobiiliga? Milline võiks olla jalutuskäik maakera südames? PROTOs saad seda kõike kogeda.    

  Uusi huvitavaid kohti sünnib Noblessnerisse nagu seeni pärast vihma. Sellest sadamalinnakust leiad midagi uut ja erilist igal külastusel! 

  Kuidas kohale saada?

  Kõige lihtsamini saad Noblessnerisse bussiga number 73. Istu bussi kesklinnas, sõida mööda Kalaranna tänavat ja välju Noblessneri  peatuses nimega. Astu trepist alla ja oledki kohal. 

  Buss number 3 sõidab samuti kesklinnast Noblessneri suunas. Välju peatuses nimega Volta ja seisad Tööstuse tänaval Noblessneri sadamalinnaku lõunaserval. 

  Noblessnerisse võib ka Lennusadamast mööda mereranda jalutada. Tee peal saab imetleda Lennusadama uhkeid välieksponaate, näiteks jäärmurdjat Suur Tõll.