Top 10 Tallinn Cardi tasuta atraktsiooni

  Tallinn Card  on nutikas kõik-ühes kaart, millega pääsed tasuta ühistransporti ning rohkem kui 40 pealinna parimasse muuseumi ja atraktsiooni. Mida külastatakse aga Tallinn Cardiga kõige rohkem? Meie edetabelist näed, millised vaatamisväärsused olid eelmisel aastal kaardi kasutajate seas kõige populaarsemad – kas need on ka Sinu lemmikud?

  Tasuta Tallinn Cardiga: vaatamisväärsuste edetabel 

  10. Hellemanni torn ja linnamüür

  Tornid ja linnamüür on keskaegse Tallinna lahutamatu osa. Kümnendalt kohalt leiamegi 15. sajandist pärineva Hellemanni torni, kus täna tegutseb kunstigalerii ja kõrts, kuuenda korruse vaateplatvormilt avanevad linnale aga huvitavad vaated. Kindlasti tasub sammud seada ka ligi 200-meetrisele kaitsekäigule, mis ühendab Hellemanni Munkadetaguse torniga: saad end tunda tõelise keskaegse linnavahina! 

  Õhuvaade Tallinna vanalinnale, Eestis
   
  Lisavihje: Tallinna linnamüürile pääsed ka Nunnatornist, Kiek in de Kökist ja Neitsitornist (Tallinn Cardiga tasuta). 

  9. Püha Vaimu kirik

  Raekoja platsi külje all paiknev 14. sajandist pärinev Püha Vaimu kirik on Tallinna kõige väiksem keskaegne kirik. Pealtnäha tagasihoidlik hoone peidab endas aga mitmeid arhitektuuripärle, sealhulgas maalingute ja puitnikerdustega interjöör ning tuntud meistri Bernt Notke altar. Kiriku esiküljel paikneb ka linna vanim ajanäitaja, üks Tallinna sümboleid: Christian Ackermanni 17. sajandil valminud kell.  
   
  Eestlastele on Püha Vaimu kirik oluline ka muudel põhjustel: just siin peeti peale reformatsiooni esimesed eestikeelsed jutlused. 

  8. Kadrioru loss - Kadrioru kunstimuuseum 

  Kadrioru lossi rajas 18. sajandil Peeter I ning nimetas selle oma abikaasa Katariina I auks Kadrioruks (saksa keeles Catharninenthal) - palee rikkalikult kaunistatud peasaali peetakse terves Põhja-Euroopas üheks kaunimaks barokkarhitektuuri näiteks. Täna asub siin Eesti Kunstimuuseumi väliskunsti kogu: eksponeeritud on maalid, skulptuurid, graafika ja tarbekunst.  

  Naine pildistamas Kadrioru lossi peasaali interjööri Tallinnas, Eestis
  Foto: Kadi-Liis Koppel
   
  Lisavihje: Kadrioru pargis asub ka Kumu, Kunstimuuseumi peahoone, kus eksponeeritakse eesti kunsti 18. sajandist tänapäevani (Tallinn Cardiga tasuta).

  7. Toomkirik ja torn

  Toompeal paikneva Tallinna Toomkiriku 69-meetrisest tornist avaneb vaade pea tervele linnale! Külastada tasub kindlasti ka 13. sajandist pärinevat kirikut ennast: kaunis interjööris leidub ohtralt detailsed vappepitaafe ja hauaplaate, märkimisväärne on ka 17. sajandi ühe osavaima meistri Christian Ackermanni valmistatud altarisein. 

  6. Eesti Ajaloomuuseum - Suurgildi hoone

  Keskajal oli Suurgild linna rikkaimate kaupmeeste peo- ja ajaviitmispaik, tänapäeval saab 15. sajandist pärineva hoone võlvide all lühiülevaate Eesti ajaloost ja kultuurist. Lisaks eksponeeritakse siinsel territooriumil käibel olnud maksevahendeid ja tutvustatakse Suurgildi ajalugu. Lisapõnevust pakuvad ka relvakamber ning Ajaloomuuseumi eksootiliste ja haruldaste asjade kogu.

  Ajaloomuusuemi koputi Tallinna vanalinnas, Eestis
  Foto: Kadi-Liis Koppel

  Lisavihje: kui soovid põhjalikumat ülevaadet Eesti ajaloost, külasta ka Maarjamäe lossi (Tallinn Cardiga tasuta).    

  5. Niguliste muuseum

  Endises pühakojas, 13. sajandil rajatud Niguliste kirikus, saab imetleda kesk- ja varauusaegset kirikukunsti, sealhulgas atlarietaableid, skulptuure, hauaplaate ja teisi sakraalkunsti meistriteoseid. Just siin asub muide ka Bernt Notke kuulus maal Surmatants. Kui muuseumi külastad, astu kindlasti läbi ka Hõbedakambrist, kus on eksponeeritud Tallinna gildide hõbevara.

  4. KGB vangikongid

  Tallinna ühe silmapaistvama juugendhoone kaunis fassaad varjab sünget ajalugu: 1940. aastal rajati siia ENSV siseasjade rahvakomissariaadi ehk NKVD (hilisema nimega KGB) peakorter. Hoone keldrid olid kasutusel piirkonna kõige kardetuima eeluurimisvangla kinnipidamiskongidena. Täna täidab hoone oma esialgset ülesannet elamuna, keldris aga meenutab KGB vangikongide muuseum siin toimepandud inimsusevastaseid kuritegusid. 
   
  Lisavihje: lähiajaloo okupatsioonidest ja vastupanuliikumisest saab ülevaate ka Vabamus (Tallinn Cardiga tasuta). 

  3.  Tallinna Teletorn

  Tallinna Teletorn on Eesti kõrgeim ehitis ja elamuskeskus. 170 meetri kõrgusel asuvalt platvormilt avanevad imelised vaated linnale, merele ja loodusele - räägitakse, et hea ilmaga võib näha lausa Soomeni välja! Lisaks saab Teletornis tutvuda geenitehnoloogiat tutvustava interaktiivse näitusega, nautida kosutust riigi kõrgeimas kohvikus ning katsetada mitmeid teisi atraktsioone. Kas oled näiteks mõelnud, mis tunne on läbi põranda vaadata ligi 200-meetrisesse tühjusesse?  


  Vaade läbi Tallinna Teletorni klaasist põranda
  Foto: Tõnu Tunnel / EAS
  Lisavihje: kui peale kogetud kõrgusi tahad kahe jalaga kindlalt maal olla, astu kindlasti ka kõrvalasuvasse Tallinna Botaanikaaeda (Tallinn Cardiga tasuta). 

  2. Kiek in de Köki kindlustustemuuseum

  Kiek in de Köki kindlustustemuuseumis võib veeta peaaegu terve päeva! Kompleksi kuuluvad neli keskaegset linnamüüritorni, maa-alused bastionikäigud ja Raidkivimuuseum. Muuseumi püsiekspositsioon tutvustab Tallinna kujunemislugu ja kaitserajatiste ajalugu, lisaks toimuvad igas tornis regulaarselt erinevad ajutised näitused ning üritused. Avatud on ka legendaarne Neitsitorni kohvik.    

  1.    Lennusadam

  Tallinn Cardi kasutajate seas on kõige populaarsem Lennusadam- pole ka ime, sest tegu on Põhja-Euroopa ühe uhkeima meremuuseumiga. Väljapanek on muljetavaldav: sisse saab astuda ehtsasse 1930ndatest pärinevasse allveelaeva, tutvuda mitmete teiste elusuuruses veesõiduvahendite, miinide ja kahuritega ning katsetada erinevaid simulaatoreid. Ekspositsioon jätkub ka Lennusadama ümber, kus muuhulgas saab tutvuda oma ajastu võimsaima aurik-jäämurdjaga Suur Tõll. Avastamisrõõmu jätkub tervele perele!
   
  Lennusadama meremuuseum Tallinnas, Eestis
  Foto: Aron Urb / EAS

  Lisavihje: mereteemalise muuseumi leiad ka vanalinnast, Paksust Margareetast - keskaegses suurtükitornis asuv Meremuuseumi filiaal on muide ka ratastooliga ligipääsetav (Tallinn Cardiga tasuta).