Perepuhkus Tallinnas ootab! Lastega Tallinnas viibides ei pea kordagi igavust peletama, sest tegevusi ja elamusi leidub igas vanuses külastajatele. Avasta koos lastega Tallinna põnevaimad muuseumid ja vaatamisväärsused, veetke koos aega lõbusates veeparkides või seikluskeskustes ning nautige parkides ja loodsaladel Tallinna puhast õhku.
3 nippi Tallinna lastega külastajale:
Nipp 1: Kas teadsid, et Tallinn Cardiga on sissepääs linna parimatesse muuseumidesse tasuta? Lisaks saad kaardiga sõita tasuta linna ühistranspordis, mitmeid soodustusi erinevates poodides, restoranides ja atraktsioonides. Ühe täiskasvanu kaardiga saad kaasa võtta kuni kaks alla seitsmeaastast last.
Nipp 2: Tallinna vanalinnast leiab 3 vahvat jäätisekohvikut - Gelato Ladies, Cortile ja Baskin Robbins – kus pakutakse kohapeal valmistatud ja imeliselt maitsvat jäätist. Tasub kindlasti proovida!
Nipp 3: linna südames asuva Tallinna Kaubamaja ema ja lapse toast leiab kõik vajaliku juhuks, kui kõige pisem seikleja vajab väikest puhkepausi.
Veekeskused
Tallinna veekeskustes kestab suvi aasta läbi. Suurim keskus Atlantis H2O Aquapark asub südalinnast 10 km kaugusel Viimsis. Keskuses on kuus liutoru, millest kahest saab alla laasta tuubiga, lisaks laine- ja ringvoolubasseinid.
Lopsakas pargis vanalinna serval asub Kalev Spa veekeskus on mõnus paik igas vanustes lastele ja täiskasvanutele. Kalevi veekeskuses asub Eesti suurim 50 meetrine bassein, lisaks mitmed vesiatraktsioonid, liutorud, mullivannid, lastebasseinid ning erinevad saunad.
Aqua Spa veekeskuses rõõmustavad suuri ja väikeseid veesõpru erinevad saunad, mullivannid, suur sisebassein, lastebassein ja aasta läbi avatud välibassein. Mustamäe asuvas Elamus Spas saab aga peale ujumist ja saunarallit hüpata külmavee basseini.
Ahoi, rüütlid ja printsessid, vanalinn ootab avastamist
Nii uhket ja hästi säilinud vanalinna nagu Tallinnas, ei leia te seitsme maa ega mere tagant.
Kui kogu perele pakub huvi keskaeg, tornides ja linnamüüril ronimine ning põnevad tunnelid, siis tasub kindlasti külastada Kiek in de Köki kindlustustemuuseumi koos maa-aluste bastionikäikude ja kaitsetornidega. Linnamüüri ühest tornist teise saab mööda 200-meetrist kaitsekäiku liikuda ka Hellemanni tornis.
Tallinna ühe tuntuma kaitsetorni Paksu Margareeta muuseum-külastuskeskuses saab oma silmaga näha vanima Eestist leitud, umbes 700-aastase kaubalaeva vrakki. Külastajad saavad ka ise kogeda, kuidas laev ehitati, milliseid kaupu sellega veeti ja millised olid vanasti sadamad. Muuseumis juhitakse külastaja purjelaevade juurest aurulaevade juurde ja sealt edasi moodsate mootorlaevadeni, kus saab tutvust teha Eesti suurimate kauba-, kala- ja reisilaevadega.
Tallinna ajalugu muinasajast kuni 20. sajandini jutustatakse vanalinnas endises kaupmehe majas asuvas Tallinna linnamuuseumis, kus on mõeldud ka noorematele ajaloohuvilistele.
Pere pisemad leiavad eakohast tegevust Nukuteatrimuuseumist ja Lastemuuseumist Miiamilla. Nukuteatrimuuseum viib rännakule läbi Eesti nukukunsti ajaloo, lapsed saavad siin mängida erinevate teatrinukkudega, tutvuta teatris vajaminevate ametitega, osaleda muuseumimängudes ja ekskursioonidel. Kadrioru pargis paiknev Lastemuuseum Miiamilla pakub loovat tegevust ja mänge, hoone ees asub vahva mänguväljak.
Tervisemuuseumi inimkeha saladusi tutvustav püsinäitus „Avameelselt sinu kehast” paikneb kahes keskaegses vanalinna hoones. Näituse ruumid moodustavad teematoad, mis harutavad inimkeha põhjalikult lahti, uurides lähemalt kõiki elundkondi. Peatutakse ka sellistel valdkondadel nagu inimese evolutsioon, tervislik toitumine ja tänapäevased haiguste diagnoosimise võimalused.
Näitusel „Lapsesuu“ saavad külastajad tutvuda laste käest kuuldud naljakate või mõtlemapanevate küsimustega inimkeha ja sellega seotud protsesside kohta. Tervisemuuseum on lisanud küsimuste juurde ka populaarteaduslikud vastused ning seda kõike illustreerivad kunstnik Liisa Kruusimägi joonistused.
Ajaloohuvilistele pakub uusi teadmisi ja elamusi Eesti viimase saja aasta ajalugu avav Maarjamäe loss ja lossipark koos seal paikneva Filmimuuseumi ja tallihoonega, mis moodustavad Maarjamäe ajalookeskuse. Ajalookeskuse kõikides hoonetes on avatud näitused, lisaks veel Eesti-kujuline mänguväljak lastele ja piknikuala. Lossis asuv Laste Vabariik on fantaasiaküllane ja haridusliku sisuga lõbus keskkond, kus on võimalik mängu kaudu tundma õppida demokraatliku riigi olulisi sümboleid ja toimimist.
Kohaliku külaeluga läbi aegade saab aga tutvuda Eesti Vabaõhumuuseumis, kus imekaunil territooriumil on oma uksed avanud rohkem kui 70 päris ehtsat ajaloolist hoonet, alates talumajadest ja elamutest kuni vanaaegse kooli, kabeli, tuulikute ja pritsumajani. Muuseumis saab olenevalt aastaajast sõita kas hobusaani või -vankriga ning talude juures leiab ka lambaid ja kitsi.
Suure sisuga väike Loodusmuuseum kutsub avastama Eestimaa loodust ja selle elurikkust. Virtuaalmuuseumis saab oma taju arendada sukeldudes ürgmere põhja sadu miljoneid aastaid tagasi elanud ürgelukate juurde, kahanedes rakutasandile või hoopis nahkhiirega koos üle sügisese maastiku toitumisretkele lennates.
Päris ehtsate loomadega saab aga tutvuda Tallinna Loomaaias. Loomaaia üheks põnevaimaks vaatamisväärsuseks on jääkarude kodu Polaarium. Loomaia territooriumilt ei puudu ka suur mänguväljak ega piknikuplatsid. Tallinna Teletorni jalamil asuv Botaanikaaed on aga maiuspala kõikidele loodusesõpradele: avaral välialal ja kasvuhoonetes saab tutvuda rohkem kui 8000 erineva liigiga, harilikest aialilledest lihasööjataimedeni.
Leiutajatele ning avastajatele ja neile, kellele meeldib ajamasinaga minevikust otse tulevikku kihutada, on otsekui loodud PROTO Avastustehas, kus kohtuvad virtuaalreaalsus, teadus ja fantaasia – seda lihtsalt peab nägema ja kogema. Käed-külge teaduskeskuses SkyLab saab seevastu avastada nii teaduse kui ka tehnika võlumaailma – teha erakordsete valgusefektidega pilte, võistelda kisamises, ehitada megaklotsidest mida iganes soovid ja end mitmel muul moel proovile panna.
Saja-aastases elektrijaama hoones asuvas Energia Avastuskeskuses saab mänguliselt tundma õppida füüsikaseadusi. Külastajaid ootavad põnevad välguetendused, staatilise elektri demonstratsioonid, rohkem kui sada käed-külge eksponaati ning planetaariumifilmid.
Tulevastele arhitektidele on panustanud Eesti Arhitektuurimuuseum. Püsinäitus „Uuri ruumi“ õpetab ruumi kogema ja tabama arhitektuuri olemust. Ruumi saab uurida silmade, kõrvade, nina, naha ja kogu kehaga. Lõpuks valmistab iga osaleja väikse maketi, mille saab endaga kaasa võtta.
Ühes Tallinna kõige põnevama töötusarhitektuuriga asuvas hoones, endises vesilennukite angaaris asub kogu pere mereteemaline elamuskeskus Lennusadam, kus on võimalik kogeda elu laevas allveelaevast jäämurdjani.
314-meetri kõrgune Tallinna Teletorn on Eesti kõrgeim ehitis ja elamuskeskus, kus lisaks hingematvatele vaadetele saab tutvuda mitmete interaktiivsete näitustega ja panna oma julgus proovile teletorni servakõnnil, kas päriselt või virtuaalreaalsuse prillide vahendusel. Vapramad saavad spetsiaalsetest põrandakendest piiluda all lasuvasse 170-meetrisesse tühjusesse.
Laste vanemad teavad – ei ole olemas halba ilma, on vaid vale riietus. Tallinna seiklusparkides ja mänguväljakutel jagub tegevust aastaajast olenemata.
Nõmme roheluses asuva seikluspargi erineva raskusastme ja kõrgusega turnimisrajad on avatud aastaringselt ning on võimetekohased pea kõigile. Kõrgete mändide, liivase ranna ja kuue erineva kõrgseiklusrajaga Pirita Seikluspark on avatud seevastu vaid aprillist septembrini. Kesklinnast vaid 20-minutise autosõidu kaugusel asuvas Vimka – Viimsi Mäepargis jagub aastaringselt tegevusi nii suurtele kui väikestele. Talvel saab 250-meetri pikkuselt lumiselt nõlvalt laskuda suuskade, lumelaua ja tuubiga; suveperioodil pakutakse muid mäekeskuste populaarseid atraktsioone.
Ägedaid mänguväljakuid leiab kõikjalt üle linna. Uuel kruiisiterminali katusepromenaadi ja piki mereäärt kulgeva Reidi tee ääres saab lisaks kuulsa Tallinna kilukarbisilueti imetlemisele veeta aega ka erinevatel mängu- ja spordiväljakutel. Paljude perede lemmikuks on kujunenud luigetiigi ja vahva laste mänguväljakuga Kadrioru park ning mõnusaks piknikuks ja jalutuskäigus sobiv Kalamaja park.
Tondiraba pargis Lasnamäel asuvad lisaks Baltimaade suurimale spordi- ja mänguväljakule ka skatepark ja pumptrack. Mõnusaid suuremaid ja väiksemaid mänguväljakuid leiab mujaltki linnast
Külmemal ajal saab lustida ka siseruumides. Hulganisti hüppamis-, mängimis- ja turnimisrõõmu pakuvad Super Skypark ja Ülemiste keskuse Trampolino Batuudikeskus ja Mustamäel asuv Lohesaba seikluslinnak. Mängukeskuseid on teistegi kaubanduskeskuste juures. T1 Mall of Tallinn kaubanduskeskuses Ülemistel asub lisaks Super Skyparkile ka Tallinna üks kõrgematest vaateplatvormidest – vaateratas Skywheel of Tallinn.
Nii Elamusgolf Vabaduse väljakul kui ka Park Minigolf Nautica keskuses pakuvad mõnusat meelelahutust suurtele ja väikestele golfifännidele. Megazone'i kahes lasermängusaalis saavad end proovile panna aga seiklushuvilised noored alates kuuendast eluaastast.
Motosõpru ootab Laste Liikluspark Kadaka teel. Kuna keskuse ruume renditakse ka erapidudeks, tasub ette helistada ja uurida, kas park võtab soovitud ajal üksikkülastajaid vastu.
Peetri alevis, kesklinnast vaid 20 minutise sõidu kaugusel asub Baltimaade suurim elamusspordikeskus Spot of Tallinn, kus saab harrastada tegeleda mitmete erinevate uute ja traditsiooniliste spordialadega nagu jalgrattaspordi BMX kross ja BMX freestyle, rulasport, tõukerattasõit, rulluisutamine, longboarding, akrobaatika, sportvõimlemine, tricking, parkuur, freestyle suusatamine, lumelauasõit, trampliinihüpped ja paljude teiste spordialade treeningettevalmistusega.