Muuseumid ja vaatamisväärsused

  Tallinna Piiskoplik Toomkirik ja kellatorn

  NB! Kellatorn on renoveerimisel ja avatakse 2022. aasta sügisel. Kirik on torni remondi ajal tavapäraselt avatud.

  Toompeal kõrguv keskaegne kirik on Eesti üks kõige paeluvamaid ajaloolisi vaatamisväärsusi. Millalgi enne 1233. aastat ehitatud ja seejärel mitu korda ümberehitatud kirikus on näha palju arhitektuuristiile. Selle võlvitud peaosa ehitati 14. sajandil, barokne torn aga lisati 1770. aastate lõpus. 17.–18. sajandi üks osavamaid ja tuntumaid puugraveerijaid Christian Ackermann tegi kirikule kantsli (1686) ja altari (1694–1696).

  Ajalooliselt käisid selles kirikus Eestis elavad saksa aadlikud, mis on ilmne juba kirikusse sisenemisel. Kirikus on ohtralt 17.–20. sajandist pärinevaid detailseid vappepitaafe ja 13.–18. sajandi hauaplaate. Kuulsamad kirikusse maetud isikud on Põhjasõjas Rootsi vägesid juhtinud Pontus De la Gardie, esimest Vene ümbermaailmareisi juhtinud admiral Adam Johan von Krusenstern ja Šotimaal Fife’is sündinud admiral Samuel Greig, kes olevat olnud Katariina II armuke.

  Kohe pärast peauksest sisenemist näeb suurt kiviplaati, millele on kirjutatud "Otto Johann Thuve. Edise, Vääna ja Koonu mõisniku haud. 1696 A.D.". Tänapäeval ka Tallinna don Juaniks nimetatud Thuve oli ohjeldamatu prassija ja naistemees. Surivoodil olles palus ta end matta kiriku lävele, et jumalakartlikud inimesed, kes enne pühakotta sisenemist palvetama põlvitavad, päästaksid ta hinge patuteedelt.

  Peale kauni interjööri imetlemise saavad külastajad ronida kiriku 69-meetrise kellatorni otsa ja nautida suurepärast vaadet linnale.

  Missat peetakse igal pühapäeval kell 11, kesknädalane palvus oreliga on igal kolmapäeval kell 17 (sissepääs tasuta), orelipooltunnid igal laupäeval kell 12 (kohustuslik annetus). Jumalateenistuste ja kontsertide ajal on pääs kirikusse ja torni piiratud.

  Tallinn Cardiga on kirikusse sissepääs tasuta.

  Jaga

  TripAdvisori® hinnangud ja arvustused

  TripAdvisor logo tripadvisor rating 4.0 of 5

  põhineb 921 hinnangul

  • Didn’t go in

   tripadvisor rating 1 of 5
   august 28, 2020 Autor: Paul R

   They wanted 2 euros entry fee and I I object to paying to visit a Church - Jesus said freely you have received and so freely give. Ask for donations instead.

  • Beautiful Coats of Arms & Fantastic View from Roof

   tripadvisor rating 4 of 5
   aprill 23, 2020 Autor: EileenMtShasta

   A wonderful church, established before 1233 and repeatedly rebuilt. There are more than 100 Coat of Arms, made in memorial to dead people, which are wonderfully colorful and intricately designed. It... Vaata veel

  • Couldn't get in

   tripadvisor rating 2 of 5
   jaanuar 21, 2020 Autor: Jondo007

   Sadly it was closed, hence the 'poor' rating. Outside was OK, nice piazza and easy to take in on a self-guided tour as on the way from/to other things.