Muuseumid ja vaatamisväärsused
Foto: Toomas Tuul

  Pirita kloostri varemed

  Pirita kloostri maalilised varemed on Tallinna vanalinna kõrval Eesti üks tuntuimad keskaja sümboleid. 

  Pirita jõe kaldal kõrguvate varemete ajalugu ulatub aastasse 1407, mil siinmail asutati Vana-Liivimaa suurim nunnaklooster, mis sai nime Rootsis emakloostri asutanud Püha Birgitta järgi. Ehitustöid juhtis kohalik kaupmees ja hilisem orduvend Hinrich Swalbart, kes on ka kloostrihoone üldplaani ja kiriku arhitekt. 

  Birgitiinide (Püha Birgitta) ordu eripäraks olid nn kaksikkloostrid, kus ka orduvendade haru allus abtsissile. Reeglite kohaselt võis ühes kloostris olla maksimaalselt 25 venda ja 85 õde, kes tegelesid lugemise, palvuse, laulmise, aga ka majapidamise ja käsitööga.    

  Klooster sai Liivi sõjas kõvasti kannatada. Saatuslikuks sai 1577. aasta, mil Ivan Julma väed selle Tallinna piiramise käigus pea täielikult hävitasid.

  Tänapäevani on säilinud kloostri peahoone - keskaegse Eesti suurima kirikuhoone – massiivne fassaad, keldrid ning surnuaed. Külastajad saavad uudistada ajaloolisi varemeid, uidata kloostri looduslikult kaunil territooriumil ning nautida kultuuriüritusi. 

  Kohalikele on klooster lisaks põnevale ajaloole kindlasti tuttav Eduard Bornhöhe seiklusromaani põhjal 1969. aastal valminud kultuslikust mängufilmist „Viimne reliikvia“.

  Varemete kõrval asub ka Birgitiinide ordu kaasaegne klooster, mis taasalustas oma tegevust Eestis 2001. aastal. 


  Jaga

  TripAdvisori® hinnangud ja arvustused

  TripAdvisor logo tripadvisor rating 4.5 of 5

  põhineb 315 hinnangul

  • Historic attraction at the seaside

   tripadvisor rating 5 of 5
   november 26, 2021 Autor: jenningsd

   2€ will gain you access to the extensive ruin that at one time housed both nuns and monks under one roof. We visited in the winter months and were the only people on site which felt strange and... Vaata veel

  • Very interesting site on the outskirts of Tallinn

   tripadvisor rating 5 of 5
   september 29, 2021 Autor: Fudgemellow

   The ruins are accessible with a €2 ticket bought from the vending machine outside. The ruins were much larger and more elaborate than I had expected. It was nice to be able to walk around everywhere... Vaata veel

  • Nice destination if you want to see more than the Old Town

   tripadvisor rating 5 of 5
   september 22, 2020 Autor: JulieF2978

   The Pirita convent in ruins is a nice building to be visited, specially if you're willing to see more of Tallinn than just the Old Town. Beautiful construction, and the surrounding neighborhood is... Vaata veel