Muuseumid ja vaatamisväärsused
Foto: Toomas Tuul

  Pirita kloostri varemed

  Pirita kloostri maalilised varemed on Tallinna vanalinna kõrval Eesti üks tuntuimad keskaja sümboleid. 

  Pirita jõe kaldal kõrguvate varemete ajalugu ulatub aastasse 1407, mil siinmail asutati Vana-Liivimaa suurim nunnaklooster, mis sai nime Rootsis emakloostri asutanud Püha Birgitta järgi. Ehitustöid juhtis kohalik kaupmees ja hilisem orduvend Hinrich Swalbart, kes on ka kloostrihoone üldplaani ja kiriku arhitekt. 

  Birgitiinide (Püha Birgitta) ordu eripäraks olid nn kaksikkloostrid, kus ka orduvendade haru allus abtsissile. Reeglite kohaselt võis ühes kloostris olla maksimaalselt 25 venda ja 85 õde, kes tegelesid lugemise, palvuse, laulmise, aga ka majapidamise ja käsitööga.    

  Klooster sai Liivi sõjas kõvasti kannatada. Saatuslikuks sai 1577. aasta, mil Ivan Julma väed selle Tallinna piiramise käigus pea täielikult hävitasid.

  Tänapäevani on säilinud kloostri peahoone - keskaegse Eesti suurima kirikuhoone – massiivne fassaad, keldrid ning surnuaed. Külastajad saavad uudistada ajaloolisi varemeid, uidata kloostri looduslikult kaunil territooriumil ning nautida kultuuriüritusi. 

  Kohalikele on klooster lisaks põnevale ajaloole kindlasti tuttav Eduard Bornhöhe seiklusromaani põhjal 1969. aastal valminud kultuslikust mängufilmist „Viimne reliikvia“.

  Varemete kõrval asub ka Birgitiinide ordu kaasaegne klooster, mis taasalustas oma tegevust Eestis 2001. aastal. 

  Jaga

  TripAdvisori® hinnangud ja arvustused

  TripAdvisor logo tripadvisor rating 4.5 of 5

  põhineb 309 hinnangul

  • Worth a visit

   tripadvisor rating 4 of 5
   mai 27, 2020 Autor: CAPerth

   We stopped at Pirita late in the afternoon on the way to NOA Chefs Hall for dinner. The small cemetery and convent ruins are hauntingly beautiful. A little bit out of the old town but good public... Vaata veel

  • Cool concert venue!

   tripadvisor rating 4 of 5
   aprill 29, 2020 Autor: cvtmuench

   Beautiful blooms at Kadriorg Park and the ruins of an old monastery for both monks and nuns from the 15th century, St. Brigit’s Convent or Pirita Klooster. This convent is actually used as a venue... Vaata veel

  • Lovely Ruined Convent

   tripadvisor rating 4 of 5
   juuli 21, 2019 Autor: wendyanddavid536

   Sadly we were only able to see the outside of this lovely ruined 15th century convent on the bank of the Pirita River as we drove past it on the Hop-On Hop-Off bus, but they gave us enough... Vaata veel