Millised näitused käivad praegu Tallinna muuseumides? Lisaks väärt püsinäitustele avardavad silmaringi ka perioodiliselt vahetuvad ajutised näitused, mis tutvustavad Eesti ja maailma ajalugu, kultuuri, kunsti ja teadust.
Kiek in de Köki renoveerimisjärgne uus püsinäitus avab Tallinna kaitseajaloo põnevaimad küljed ning toob külastajate ette vanima säilinud Tallinna kujutise.
Eesti modernismi suurkuju Ülo Soosteri 100. aastapäevale pühendatud näitusel Mikkeli muueumis näeb esmakordselt seni erakogudes olnud teoseid.
Ülo Soosteri 100. sünniaastapäeva tähistav näitus toob esmakordselt erakogudest publiku ette teoseid, mis kuuluvad Eesti modernismi ja sürrealismi pärandisse. Soosteri mänguline, ent sügav loome ühendab Ida-Euroopa kunstivoolud Euroopa sürrealismiga, pakkudes ainulaadseid sissevaateid tema joonistustesse ja maalidesse.
Näitus on avatud 18. oktoobrist 2024 kuni 4. maini 2025.
Näitus uurib ükssarviku mütoloogiat ja sümboolikat, mille juured ulatuvad keskaja kunstis ja kirjanduses sügavale kristlikku ikonograafiasse. Ükssarvikut peeti puhtuse ja jõu sümboliks, mille maagilist sarve ja selle tähendust avatakse ekspositsioonis läbi kunstiteoste ja ajalooliste esemete.
Näitus on avatud 6. septembrist 2024 kuni 6. aprillini 2025.
Fotografiska tervitab algavat aastat, mil Tallinn kannab Euroopa Spordipealinna tiitlit, legendaarse spordifotograafi Lembit Peegli retrospektiivnäitusega. Näitusel on väljas ligikaudu 60 fotot, millel kujutatud emotsionaalsete olustikuvaadete kaudu avaneb läbilõige Eesti spordikultuurist viimase 60 aasta jooksul. Fotodelt näeb erilisi hetki sellistelt sündmustelt nagu Tartu maraton ja Pirita-Kose-Kloostrimetsa ringraja võistlused. Fotode taustalood on kirja pannud Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi spetsialistid.
Näitus on avatud 24. jaanuarist 2025 kuni 18. maini 2025.
Kiek in de Köki suurtükitorni uus püsiekspositsioon tutvustab Tallinna kaitseajalugu ja kuidas vaprad tallinlased on läbi ajaloo oma kodulinna kindlustanud ja kaitsnud. Ekspositsioonil näeb põnevaid ajaloolisi esemeid ja kunstiteoseid, sealhulgas vanimat säilinud Tallinna kujutist: Mustpeade epitaafi, vennaskonna mälestuspilti Tallinna kaitsel langenud vendadele.
Näitus on avatud alates 4. aprillist 2024.
Näitus tutvustab 18.-19. sajandi Euroopa suuri merereise, kasutades kaarte, ajaloolisi esemeid ja navigatsiooniseadmeid. Tähtsal kohal on ka Eesti maadeavastajad, näiteks Adam Johann von Krusenstern. Lisaks käsitleb näitus kolonialismi ja imperialismi vastuolulist pärandit, mis varjutab teaduse silmis väärtuslikke avastusretki tänapäevani.
Näitusel kõrgub ka laevamast, mida mööda saab ronida kõrgele Lennusadama angaaride kupli alla. Hulljulgemad võivad panna end proovile ka vabahüppega masti tipust!
Näitus on avatud 19. oktoobrist 2024 kuni 31. augustini 2025.
Kunstirühmituse Noolegrupp (Triinu Jürves ja Villem Jahu) interaktiivne installatsiooninäitus ühendab kollaaže, animatsioone ja leitud materjale, mängides Kalamaja tööstusliku mineviku ja tulevikunägemustega. Näitus kutsub vaatajaid aktiivselt osalema, pakkudes nii muinasjutulisi elemente kui ka tõsiseid küsimusi humoorikas vormis.
Näitus on avatud 28. septembrist 2024 kuni 1. septembrini 2025.
Näituse keskmes on lood pärast taasiseseisvumist Eestisse elama asunud välismaa päritolu inimestest, kes peavad Eestit nüüd oma kodumaaks. Näitusel astuvad üles Venezuelat, Jaapanist, Prantsusmaalt, Gruusiast, Tšehhist, Türgist ja teistestki maailma eri paikadest Eestisse elama asunud inimesed, kellest igaüks jagab lisaks isiklikult siia jõudmise loole ka kaht eset – üks peegeldab tema päritolu ja rahvuslikku identiteeti ja teine ese sümboliseerib tema jaoks Eestit.
Näitus on avatud 7. juunist 2024 kuni 8. juunini 2025.
Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi 100. sünnipäeva juubelinäitus toob esile värvikaid ja tihti üllatavaid lugusid Eesti teatri- ja muusikaelust. Eksponeeritakse haruldasi esemeid, dokumente ja fotosid, mis jutustavad lugusid tuntud ja tundmatutest tegelastest ning sündmustest. Esmakordselt on avatud kogu Teatri- ja Muusikamuuseumi maja ja külastaja pääseb näitust vaadates ka ruumidesse, kus varem olid arhiivid ja töötasid teadurid.
Avatud 23. märtsist 2024 kuni 31. augustini 2025.
Näitus avab Kopli linnaosa unikaalset atmosfääri ja ajalugu ning ühendab kunstilised väljapanekud ja ajaloolised fotod, et kujutada Kopli elu ja selle eripära. Näitusel on esindatud nii tuntud kui ka vähemtuntud kunstnike teosed, mis pakuvad sügavat ja poeetilist pilguheitu Kopli igapäevaellu. Kalamaja muuseum võitis 2024. aasta maikuus Euroopa muuseumide aastaauhinna Silletto, mida antakse välja kogukonna osaluse ja kaasamise eest.
Näitus on avatud 26. aprillist 2024 kuni 30. aprillini 2026.
2024. aasta suvel avatud Tiigriorg on Tallinna Loomaaia uusim ala. Tiigriorus on asunud elama Amuuri tiigrid ja neile tulevad seltsiks mitmed teised Kaug-Ida loomaliigid: amuuri leopard, punahunt, õnnekurg, must-toonekurg, habekakk ja händkakk. Lisaks kolib sinna ka Alpi ümiseja. Kõik liigid asuvad elama oma loodusliku elupaiga sarnases keskkonnas, mis aitab Kaug-Ida loodusest ettekujutust saada.
Eesti Loodusmuuseumis on avatud näitus "Puudega linn", mis kutsub külastajaid mõtisklema looduse rolli üle linnakeskkonnas. Näitusel saavad külastajad tutvuda linnalooduse mitmekesisusega, avastada, kuidas linn ja loodus on omavahel seotud ning kuidas elurikkus linnas mõjutab meie igapäevaelu.
Näitus on avatud kuni 31. maini 2025.
Iga uus ala Tallinna Loomaaias toob elevust. Vastavatud vihmametsa ala tutvustab Kagu-Aasia unikaalset ja liigirohket looduskeskkonda. Vihmametsas kohtab nii öise eluviisiga linde ja loomi, kui ka veelembeid kiskjaid.
Kui plaanid külastada mitut muuseumi, samas nautida mugavat linnakülastust ning raha ja aega kokku hoida, osta Tallinn Card. Kaardi saad osta 24, 48 või 72 tunniks ja külastada sellega ligi 50 Tallinna parimat muuseumi ja vaatamisväärsust. Lisaks annab kaart Tallinna ühistranspordis tasuta sõiduõiguse ning soodustusi ekskursioonidel, meelelahutuskohtades, söögikohtades ja poodides.
Soovitame osta Tallinn Cardi mobiiliäpi kaudu – nii saad lisaks personaliseeritud külastussoovitusi ning äpi mugava kaardifunktsiooni abil leiad hõlpsalt tee kõikide huvipakkuvate vaatamisväärsusteni.
Lisavihje: kui kasutad Tallinn Cardi, saad Tallinna Teletorni, Loomaaeda ja Eesti Vabaõhumuuseumi eelisjärjekorras.
NOBA on rahvusvaheline veebiplatvorm, kuhu on koondatud Tallinna ja teiste lähipiirkondade linnade kaasaegse kunsti näitused. Saidil on interaktiivne kaart, kust leiad ka lühemat aega avatud näitused suuremates ja väiksemates galeriides. Kalendri sisu valmib koostöös näituseasutustega, kes sisestavad ise infot, samuti hoiab NOBA tiim ise silma peal, et kõik olulisemad väljapanekud veebis olemas oleksid.