Foto: Krõõt Tarkmeel

  Tallinnasse ostlema!

  28.04.2020
  Ostlemine on Tallinnas kerge, sest nii enamus väikeseid vanalinna poode kui ka kõik suured kaubanduskeskused üle linna on avatud seitse päeva nädalas. 

  Tallinnas eksisteerivad rahvuslikud traditsioonid ja kaasaeg kõrvuti. Siit võib leida kõige imepärasemaid kunstiteoseid, mis on loodud vaid traditsiooniliste käsitööoskuste abiga. Kõige ehedamad Eesti suveniirid ongi Eesti käsitöö ja disain.

  Parimad kohad Eesti disainiga tutvumiseks on väikesed galeriid, disainipoekesed ja moekauplused. Neist leiate hulgaliselt unikaalseid, Eesti lennukaimate disainerite poolt kujundatud käsitööesemeid. Igaühele leidub midagi - keraamikat, tekstiili ja moetooteid, puitu ja mööblit, ehteid või käsitöötooteid.

  Parimad paigad kvaliteetmoe, kingade, parfüümide ja muu sellise leidmiseks on elegantsed butiigid vanalinna Väike-Karja, Suur-Karja ja Müürivahe tänavatel, Pärnu mnt ja Roosikrantsi tänaval, Telliskivi Loomelinnakus ning suurtes ostukeskustes ja kaubamajades.

  Ükski poetuur Tallinnas ei ole täiuslik ilma peatuseta Katariina käigus. Siinsetes keskaja-stiilis töökodades, kus tegutsevad Katariina gildi kunstnikud, saavad möödakäijad vaadata, kuidas klaasesemed, keraamika, nahktooted, lapitekid ja muud kaubad otse nende silme all valmivad.

  Parimad kingitused ja suveniirid

  Kas Sul on raskusi otsustamisega, milliseid kingitusi osta oma välismaa sõpradele? 

  Käsitöötooted, nagu näiteks käsitsi kootud villased kampsunid traditsiooniliste eesti mustritega, lõbusad viltmütsid, värvilised klaasesemed, kadakast võinoad ja kuumaalused on alati hea valik.

  Kui soovid midagi moodsamat, siis külasta disainipoode. Eesti disainerite loomingust leiab imelisi kingitusi, nagu näiteks kaunid käsitööehted, puidust kikilipsud ja kellad, vilditud öölooma unemaskid, nahast randmepaelad ja rahakotid jne.

  Kultuurihuvilisele võib osta rahvusvaheliselt tunnustatud Eesti heliloojate muusikaga CD-plaadid (Tormis, Pärt, Tubin, Tüür) või raamatud, mis tutvustavad Eestit ja eestlasi. Lastele on kindlasti üheks toredaks kingituseks Leiutajateküla koeratüdruku Lotte multifilmi DVD’d.

  Juhul, kui soovid osta eestimaist magusat, siis kindlasti kõige suurem valik on kommivabrik Kalevi šokolaadipoodides. Väikestele maiasmokkadele võiks eriti hästi sobida mõni armas käsitsi maalitud martsipanifiguur. Peale Kalevi leiab Tallinnast ka mitu omanäolist käsitööšokolaadi brändi.

  Käsitöökauplused

  Kõige eestilikumad suveniirid, mida te Tallinnast kaasa osta saate, on traditsioonilised eesti käsitööesemed - ilusad ja enamasti ka praktilised asjad, mis on tehtud käsitsi, sajanditevanuseid töövõtteid kasutades.

  Väga populaarsed on mitmesugused kudumid: kõikjal leidub suures valikus ja erinevate mustritega värvikirevaid kampsuneid, salle, mütse, sokke, sõrm- ja labakindaid. Samuti müüakse palju linatooteid ja nahast, kivist ning puidust tarbekaupu. Eriti soovitame lähemalt vaadata magusalõhnalisest kadakapuidust köögiriistu.

  Kunsti- ja disainipoed

  Isegi kui teil pole ostusoovi, tutvustab mõne sellise kunstikaupluse külastamine teile Eesti loomeilmas hetkel valitsevaid trende. Eestis pakutavate disainitoodete valik, olgu tegemist kodusisustuse, rõivamoe või millegi traditsioonilisemaga, on saadaval kõikjal linnas asuvates kauplustes. Eriti populaarne on aga Telliskivi Loomelinnak. Sellistest poodidest läbi jalutamine annab hea ülevaate Eesti disainitoodangust ja pakub ühtlasi suurepärast võimalust leida unikaalne kingitus. Rohkem infot leiad ka Tallinna disainikaardilt

  Ostukeskused ja kaubamajad

  Poekülastajad, kes otsivad kohalike ja rahvusvaheliste brändide moerõivaid, jalatseid, kosmeetikat, mänguasju ja muud sellist, peaksid sammud seadma mõnda Tallinna paljudest kaubanduskeskustest - mõnigi neist asub vanalinna lähistel. Siit leiab palju tuttavaid Lääne-Euroopast ja Põhja-Ameerikast pärit kaubamärke ja ülemaailmsetesse kettidesse kuuluvaid kauplusi.

  Raamatupoed

  Eestlased armastavad lugeda ja Tallinnas leidub palju suuri raamatupoode, milles võib veeta tunde. Kaks suuremat on Rahva Raamat  Viru keskuses ja Apollo Solarise keskuses. Need pole pelgalt raamatupoed, vaid müüvad ka muusikat ja DVD-sid ning muid kirjatarbeid. Samuti on linnas olemas raamatukauplus Raamatukoi, kus on saadaval suur valik kasutatud ja antiikseid raamatuid. 

  Ökopoed ja turud

  Nagu mujal Euroopas, nii on ka Eesti tarbijate seas pidevalt kasvamas nõudlus naturaalsete ja ökosõbralike toodete järele. Orgaanilist toitu ja ökosõbralikke tarbeasju ning ilutooteid otsivad külalised leiavad mitmeid poode, mis nende soovidele vastavad. Ökosõbralikke tooteid müüakse ka Tallinna suurtes supermarketites -  Tallinna Kaubamajas, Stockmannis, Solarises, Selveris, Rimis ja Prismas.

  Paljudes neist on saadaval Eestis või mujal valmistatud tooted, millelt leiab sildi selle kohta, et tegemist on keskkonnasõbralike, energiasäästlikult toodetud või teatavatele ausa kaubanduse standarditele vastava tootega.
  Tallinna turud võivad pakkuda meeldejäävaid ostuelamusi. Vanalinnas ja selle ümbruses asuvatel vabaõhuturgudel müüakse suveniire ja käsitööd, heaks näiteks on Müürivahe tänaval müüri ääres asuv kudumite turg või suvised turud Raekoja platsil. 

  Detsembris saab vanalinna keskmest maailmakuulus jõuluturg, kust leiab nii käsitöötooteid kui ka kõikvõimalikke pühadekaupu.

  Omatehtud kingitused

  Kui soovid sõbrale ise kingituse valmistada, siis siit leiad erinevaid mõtteid ja töötubasid. Olgu selleks siis käsitsi maalitud martsipanikuju, šokolaaditrühvlid, käsitööehted või hoopis kaunis maal. Töötubades osalemine on ka hea võimalus sõprade või perega mõnusalt koos aega veeta. Valige omale sobilik teema ning laske loovus valla! 

  Retrokauplused

  Tallinnas on vintage ja retro sama kuumad sõnad kui ükskõik millises teises elavas ja loomingulises Euroopa suurlinnas - siin leidub palju armsaid, väiksemaid, kindla suunaga või kasutatud tooteid müüvaid kauplusi ja butiike, mille hinnad on rahakotisõbralikud. Ja ärgem unustagem paljude Tallinnaski saadaval olevate moekaubamärkide vintage-ihalust.