Foto: Club Studio
Foto: Butterfly Lounge

  Tallinna ööelu

  09.05.2020 visittallinn.ee

  Tallinnasse pidutsema? Siin linnas toimub nii mõndagi! Sõltuvalt muusikamaitsest ja seltskonna eelistusest võib õige peo või õige koha leidmine olla väikest viisi väljakutse, sest peod liiguvad kohast kohta ja isegi vanad head ööklubid korraldavad erinevatel õhtutel erinevale publikule suunatud üritusi. 

  Alati võib kindel olla klassikalistele ööklubidele nagu Privé, Pank, Club Hollywood või Studio vanalinnas, kus reedeti ja laupäeviti tantsivad tuhanded huvilised kaasaegse rütmimuusika saatel. Teater ja Venus vanalinna erinevates servades pakuvad sarnast vibratsiooni. Ülaltoodutest püüavad noortele biidihuvilistele silma teha Studio ja Privé (aga ka Club Hollywood), pakkudes alatihti elektroonilise muusika rahvusvaheliste superstaaride etteasteid. 

  Alternatiivne tantsumuusika

  Tallinnal on samas ka üllatavalt värskendav alternatiivse tantsumuusika maailm, kus uusi baare ning klubisid kerkib kui hüpiknukke siin ja seal. Ning hüpik on siinkohal just õige termin, sest paljud kohad tegutsevadki pop-up klubidena ajutistel pindadel. Iga peohooaja algus toob laua taha uusi tulijaid, kuid mitte kõik neist ei pea vastu järgmise hooajani. Siiski on paljud kohad leidnud kindla jalgealuse ning pakuvad aastaringselt meelelahutust erinevatele maitsemeeltele. Vanalinnas Uuel tänaval asub NagaNaga, kus mitmete väiksemate ruumide kõrval on ka tantsupõrandaga veidi suurem saal. Mõneti sarnane koht on Must Puudel Müürivahe tänaval, kus on juba aastaid olnud alati nädalavahetustel midagi teoksil – ei tasu heituda ruumi näilisest väiksusest, hea peo korral mahub sinna lausa sadu tantsijaid.. 

  Liikudes Telliskivi piirkonna poole, leidub sealgi mitmeid põnevaid puhveteid. Uusim neist on Sveta Baar, mis päevasel ajal tegutseb vintage-riidepoena ja on õhtuti koduks väga eripalgelistele kontsertidele ja DJ-pidudele. Telliskivis on veelgi üks väga omanäoline peokoht, nimelt Erinevate Tubade Klubi, mille sisustus tekitab tunde, nagu viibiks hea sõbra elutoas. Seda tunnet süvendab veelgi majareegel, mis kohustab välisjalatsite asemel kandma susse...

  Suvine peoskene

  Suvine peoskene on Tallinnas mõnevõrra teistsugune, sest pikad valged ööd väärivad värskes õhus pidutsemist. Üks populaarsemaid suviseid peokohti on Linnahalli vahetus läheduses asuv Pada, mis igal suvel muutub rikkalikuks suveaiaks, kus õnneks on ka erinevaid siseruume halvemate ilmastikuolude trotsimiseks. Legendaarsed kolmapäevakud meelitavad Patta igal suvel tuhandeid tantsuhimulisi nautima lõputu joana voolavat šampanjat ja kuumades rütmides õõtsuvaid suvekehi. Kui on soov nautida midagi teistsugust, tasub jalutada pisut edasi kruiisilaevade kai juurde, kus on kohalike südamed võitnud Klubi Laev. See paviljon ja ümbritsev õueala on ideaalne koht meeleolukateks suveöö pidudeks, sest lähim inimasustus on enam kui kilomeetri kaugusel. Suviti toimub siin midagi pea igal õhtul, tihti ka niisama spontaanselt. Veel üks populaarne suvine välipidude koht asub Telliskivis – Peatuse teeb eriliseks kahe vana restoranvaguni vahele ehitatud tantsuplats!

  Regulaarsed peosarjad

  Nii jõuabki Tallinna ööelu ülevaade üliolulise muusika ja pidude teemani. Siin toimub regulaarselt mitmeid peosarju, millest mõned on püsinud orbiidil pea 20 aastat ja mõned alles paar aastat, kuid on siiski omandanud kultuslikud mõõtmed siinsel peomaastikul. Reeglina toimuvad sellised peod kora kuus, kuid tihti hüpates ühest asupaigast teise, sest ürituste korraldajad soovivad katsetada uute kohtadega ning tekitada nii lisaelevust. Kui südame paneb põksuma hip-hop, tasub minna Check One Two-nimelisele üritusele. Soul-muusika austajatel oleks hea sammud seada Tallinna ühele legendaarseimale peole – Must Mesi. Varasemat souli ja rütmibluusi pakub lisaks funkile ja ska’le MojoBashment on selge suuna võtnud reggae-muusikale ning Tiks miksib kokku vanemad ja uuemat soul-disko-funk muusikat. Üpris sarnase DJ-nimistuga peod Kalamari Unioon ja One Night in Bangkok viivad kuulajad-tantsijad eklektilisele rännakule läbi erinevate muusikažanrite ja –ajastute. Tjuun In on Eesti tõenäoliselt kõige kauem kestnud drum’n’bassi üritustesari ning Haigla Pidu meelitab ligi hordide viisi noori rulaentusiaste oma rahvusvaheliste külalisesinejate ja ekstsentriliste rütmidega. 

  Lisaks tasub mainida mõningaid regulaarseid pop-up pidusid, nagu näiteks FÖPP, millest on kujunenud noorte äriinimeste peamine ventiili lõdvaks laskmise pidu; samuti ka Ennu Ratas oma legendaarsete Eesti popmuusika live-kontsertide ja ülimalt mitmekesise muusikavaliku poolest; ning kindlasti ka maailmatasemel väliskülaliste poolest kuulsaks saanud Disco Tallinn. Kõigist pidudest vaat et suurimaks on kujunenud mitte küll liiga tihti toimuv Vallaliste pidu, mis toob reeglina kokku tuhandeid huvilisi – kes ei pruugi küll kõik olla vallalised, kuid igal juhul huvitatud korralikust tantsuõhtust. Sarnase ideega, kuid veidi uuem üritustesari on 30+, mis suunatud veidi kogenumatele pidutsejatele. 

  Kokteilibaarid

  Kui tantsupõrandal higistamise asemel võiks parema meelega nautida mõnusas atmosfääris kvaliteetselt segatud kokteile, siis on Tallinnal pakkuda väga häid uudiseid. Üle kogu maailma kulutulena levinud kokteilibaaride taasavastamise trend on toonud siia kirju valiku väga professionaalsel tasemel tegutsevaid lokaale. Eriliseks magnetiks paistab olevat Sauna tänav vanalinnas – Viru tänavalt alustades jääb õige pea kurakätt Sigmund Freud, vaid mõned sammud edasi asuvad Frank ja Frank Underground ning tänava lõpus on juba tervitamas ohtlikult ahvatleva New Orleansi kokteili järgi nime saanud Sazerac.

  Nurga taga Suur-Karja tänaval on end sisse seadnud Tabac, kus lisaks kokteilidele tasub nautida ka head toitu ning regulaarselt esinevaid Tallinna parimaid DJ-sid. Kuid Suur-Karja ja Pärnu maantee nurgal asub maja, kus asub tõeline speakeasy kokteilibaar – just selline, nagu keeluseaduse aegu Ameerikas. Whisper Sisterit ei reklaami ükski silmatorkav infotahvel, vaid ainult märkamatuks jääv telefoninumber vaskplaadil ühe ukse küljes. Tasub vaid helistada numbril ja küsida vaba koha olemasolu, kui hea õnne korral juhatatakse alumise korruse keldriruumidesse nautima tõeliselt salajast kokteilimelu. Avastamisrõõmu leidub ka Vana-Posti tänaval, kus Parrot Minibar tervitab tänavaga samal tasapinnal asuvas restoranis stiilse art deco sisustusega ning õdusa art nouveau sisekujundusega keldrikorruse kokteilibaaris. 

  Tuntumatest kokteilibaaridest vanalinnas tasuvad veel mainimist Vana-Viru tänaval asuvad Butterfly Lounge ja Manna La Roosa, mis väärivad külastust juba ainuüksi professionaalsete baarmenide oskuste imetlemise pärast.