Estonian Golf & Country Club
Foto: Estonian Golf & Country Club
Estonian Golf & Country Club
Foto: Estonian Golf & Country Club
Estonian Golf & Country Club
Estonian Golf & Country Club

  Tallinna lähiümbruse golfiväljakud

  14.05.2020 Hanno Kross
  Tallinn on Euroopas tuntud oma erakordselt ilusa vanalinna ja rikka kultuuri tõttu, kuid järjest enam leiavad tee Eesti pealinna ka golfisõbrad, kes naudivad lisaks kõigele, mida Tallinn pakub, väga heal tasemel golfiväljakuid kesklinnast vaid poole tunni autosõidu kaugusel.
  Viimastel aastatel on tõusnud golfimängijate huvi just pikkade nädalalõppude vastu, kus saab kahe-kolme ööga mängida kolm kuni neli ringi golfi erinevatel Tallinna ümbruses olevatel väljakutel. Tallinn omab kõike seda, mida ideaalsest golfisihtkohast ka kõige nõudlikum golfisõber ootab – viisakad hotellid, väga head restoranid erineva hinnatasemega, lühikesed sõidud golfiväljakute ja majutuste vahel ning mis kõige tähtsam – väga head ja nauditavad väljakud. Tutvustame kolme Tallinna lähipiirkonna golfiväljakut.

  Niitvälja Golf

  Balti riikide esimene golfiväljak avati 1992. aastal Tallinnast 30 km kaugusel Niitväljal, kuhu üle kümne aasta tagasi ehitati lisarajad, millest on nüüd saanud Niitvälja huvitavamad rajad väljaku keskel. Alles jäänud viit vanemat rada kasutatakse põhiliselt uute golfimängijate kasvatamiseks, keda Eestis kokku on ca 3000. Niitvälja 18-rajaline Park väljak on igati nauditav nii madalama mängutasemega mängijatele kui ka tavalisele klubimängijale. Väljakul on piisavalt vett, mis magnetina minusuguse pallid tihti ära õgib, kuid heal päeval ka piisavalt kerge, et hea tulemus teha. Paljude mängijate lemmikrada Niitväljal on par5 15’s, kus peale kahte lähestumislööki tuleb oma pallike saaregriinile seisma saada. Minu enda rekord seal on 16 lööki, kuna ei tahtnud ka alla anda proovides oma uut wedge’i ja iga kord jäi mõni meeter saarest puudu. Vaadates tihti võistlustulemusi, näitab ajalugu, et ma ei ole ainuke, kes 15. rajal mõnikord hädas on. Rada on kena, kuid eelpool mainitu tõttu kindlasti leiab Niitväljalt palju teisi radu, mida võivad golfarid ka lemmikrajaks kutsuda. Par3’ed on kõik erinevad, mis annab alati väljakule omapära juurde ja teeb mängu huvitavaks. Vesi on neljal erineval par3’l mängus muide kolmel rajal. 

  Viimastel aastatel on Niitvälja investeerinud palju oma klubihoonesse ning see on hästi õnnestunud. Klubihoones on rohkem kui üks koosolekuruum ehk miks mitte kasutada võimalust ja tulla klientidega ühendama golfimängu või väikest võistlust koos ametlikuma osaga enne mängu seminariruumides. Toitlustus on Niitväljal lihtne ja kiire, mis on paljudele klubiliikmetele meelepärane. 

   Foto: Niitvälja Golf
  Foto: Niitvälja Golf

  Rae X Golf

  Tallinna lähim golfiväljak on Rae X Golf endise nimega Suuresta golf, mis peale omanike vahetuse on saanud uue hingamise ning seda on näha lisaks klubihoonele ka tulemuskaardil. Rae golfiväljak, mis asub 18 km Tallinnast Tartu poole sõites, avati 2004. aasatl 9-rajalise väljakuna, millele lisandus 2008. aastal veel 9 rada. Mängijad iseloomustasid esimest 9 rada igavamana kui teist, ning sellest tulenevalt muudeti ka radade numeratsiooni, mis kokkuvõttes annab täna palju huvitavama ja tasakaalukama golfielamuse. Rae X golfiväljak on kindlasti kolmest Tallinna ümbruses asuvast golfiväljakust kõige kergem, roughid on korralikult niidetud, ning eriti suur eelis on pikemate löökidega mängijatel, kuna peale avalööke leiab palli tõenäoliselt siis, kui fairway’le pall ei maandu. Rae golfiklubis valmis mõned aastad tagasi ka ilus klubihoone koos uue restoraniga, kõik see on teinud  Rae golfile mugavaks ja käepäraseks. Väljak on lihtne ja loogiline ning pakub eriti keskmisele klubimängijale, kellele ei ole oluline liiga keeruline ja takistusterohke väljak, mõnusa golfielamuse. 

  Olulist rolli on Rae golfiväljak mänginud ka Eesti golfimängijate kasvatamisel, kuna golfiga alustamine on Rae väljakul lihtsam ning nauditavam kui väljakutel, mis algajate palle rohkem söövad nii vette kui metsa. Sellest aastast on Rae väljakul oluliselt edasiarenenud golfiõpetus koos maailmatasemel tehnikaga ehk Rae golfi mängima minnes tasub ka julgelt planeerida palju soodsama hinnaga pro tunni koos tehnika kasutamisega. 

  Rae golfis on võimalik samuti lisaks golfile pidada ka seminari või kliendipäeva, mille teeb meeleolukamaks klubihoone läheduses asuv suitsusaun. Kes on kunagi Suurestal mängimas käinud, siis soovitan Rae Golfi uuesti proovima minna – väljak on huvitavam ning golfi toetavad teenused on viimaste aastate jooksul olulise hüppe teinud.

   Foto: Golf X Rae
  Foto: Golf X Rae

  Estonian Golf ja Country Club (EGCC)

  Tallinna golfiväljakutest on enim rahvusvahelist tunnustust saanud Tallinnast ida pool Jõelähtmes asuv Estonian Golf & Country Club (EGCC), mis on valitud neljal korral järjest Euroopa TOP100 golfiväljaku hulka ajakirja Golf World poolt. 
  EGCC’s on kaks väljakut – 9 rajaline Stone Course ning 18 rajaline Sea Course, mis on võõrustanud korduvalt nii World Cup European Qualifier võistlust kui ka mitmeid individuaalseid Euroopa meistrivõistlusi. 2016. aastal mängiti siin meeste individuaale EM, kust võidu võttis tulemusega -16 itaallane Luca Chiancetti, kes võiduga sai ka koha käesoleva aasta The Open’ile Royal Birkdale’is. World Cup’i kvalfikatsioonis on EGCC’s nähtud mängimas muuhulgas Joost Luitenit, Jamie Donaldsoni, Graham DeLaet’i ja palju teisi esimese kategooria profigolfareid.

  Sea Course on soomlase Lassi Pekka Tilanderi poolt projekteeritud ja avatud aastal 2006, see on tänaseks koha leidnud Euroopa golfikaardil ning paljude mängijate lemmikväljak, mis toob neid tagasi igal aastal. Väljakul on 30 m kõrguste erinevust, rajad ise asetsevad enamuses metsas ning on ka radu (4 &15), mis looklevad Soome lahe ääres ning on avatud tuultele. Kõige ilusam vaatepilt avaneb tõenäoliselt Sea Course’i kolmanda raja tiikoksist Soome lahele, kuid kauneid vaatepilte jagub ECCC põhiväljakul nii mitmelgi rajal. 

  Lisaks 18-rajalisele väljakule kasutatakse tihti ka külaliste poolt 9-rajalist Stone Course’i, mis looduslikult on täiesti erinev ja asetseb paekivi platool kus mängus ei ole vett, suuri puid ning meenutab pigem links-tüüpi väljakut. Kellele golf rohkem meeldib, see saab mängida 27 rada tehes Stone Course’i heaks soojenduseks ning peale seda mängides põhitoodet Sea Course’i.  

  EGCC on teada tuntud ka oma väga hea restorani poolest, kus mängijatel on võimalus peale mänguringi head toitu nautida. Ka väljakule on ehitatud nö halw-way-house, mis on 5. & 13. raja vahel, kust ei puudu ka EGCC traditsiooniline kiluvõileib, mis paljude golfi- ja kalasõprade maiuspala. 

   Foto: Estonian Golf & Country Club
  Foto: Estonian Golf & Country Club


  Kõigile kolmele väljakule on Tallinna kesklinnast vaid 20-35 minutit autosõitu. Kui lisada golfile vanalinna restoranid või kiiresti kuulsust ja populaarsust koguv Telliskivi piirkond oma tänavatoitude ja natuke hipsteri tüüpi söögi- ja joogikohtadega, siis pean tunnistama, et ei oskakski ühelt pikalt golfinädalalõpult sõpradega midagi rohkem tahta. Pigem on probleem selles, et aeg on piiratud ja häid restorane ja meelelahtust nii palju, et aastas võiks Tallinna külastada golfikeppidega rohkem kui korra. Ka väljakud on kõik sellised, et juba teist või kolmandat korda mängides on tulemuskaardil automaastelt mõned löögid vähem. Loodetavasti saab Tallinn varsti tuntuks ka golfiväljakute tõttu, sest kõik eeldused selleks on olemas. Golfiväljakutel on juba nüüd näha igal aastal üha rohkem väliskülalisi, kes tulevad ikka ja jälle tagasi nii lähemalt kui kaugemalt. See ongi Eesti golfile kõige parem kompliment!