Foto: EAS
Foto: Arne Maasik

  Kas tunned Tallinna "mägesid"?

  Kui mitte arvesse võtta Kagu-Eestis asuvat Suurt Munamäge (318 m), on Eesti tasane maa. Tasane on ka Tallinn, kuigi aeg-ajalt räägitakse ”Tallinna mägedest”. Kus need asuvad ja mida nende all mõeldakse? 
  Tallinna magalarajoonideks kutsutud suurtes linnaosades elab ja magab umbes pool kogu linna 445 500 elanikust (2018). See teebki „mägedest“ suurepärase tutvumiskoha kõigile neile, kes huvituvad "tavaliste tallinlaste" elust. 

  Tallinna mägedele on lihtne sõita bussi või trolliga. Kui oled ostnud Tallinn Cardi, saad ühistranspordiga tasuta sõita. Sõiduplaanid ja marsruudid leiad siit. 

  Mustamäe

  Mägedest on vanim Mustamäe, mis praegu on koduks 68 000 (2018) linlasele. Mustamäe korrusmajad kerkisid 1960-1970. aastatel ja Mustamäed aitasid ehitada ka Soome ehitajad. 

  Suurte nõukogulike tüüpmajade varjus on õnneks alles jäetud rohelised pargid. Parkidest on suurim Männi park, mis kogu Mustamäed hästi iseloomustab: enam  kui muudes linnaosades näeb siinses maastikus okaspuid, eriti just mände. Tasub põigata ka Parditiigi parki, mille kunsttiigil sulistavad sinikaelpardid. Mõlemat parki kaunistavad tuntud kujuri Tauno Kangro skulptuurid. 

  Mustamäe argipäeva ilmestavad ostukeskused koos baaride ja kohvikutega on turistile omaette elamus. Suurimat ostunaudingut võib kogeda hiljuti avatud Mustamäe Keskuses. Kui kõht juba tõsiselt pilli lööb, tuleb sammud seada Kadaka teele, kus asub tänavatoidukoht Uulits, mis on kuulus oma hamburgeride ja wrappide poolest. 

  Soovi korral pääseb Mustamäelt otsejoones teise suuremasse piirkonda, 1970.-1980. aastatel ehitatud Väike-Õismäele.

  Väike-Õismäe

  Selle tänapäeval 46 000 (2018) tallinlasele koduks oleva asumi, Väike-Õismäe paneelmajad on kõik ehitatud ühe keskpunkti, ümmarguse kunsttiigi ümber. Tänu suurele ringteele on see piirkond Tallinna kaardil eksimatult ära tuntav. Ringteel, aadressil Õismäe 136-150 asub Tallinna suurim elumaja, üheksakorruseline „Hiina müür“.

  Väike-Õismäe on tuntud ka mitmekülgse meelelahutuse poolest. Tallinna Loomaaia elanike hulka kuuluvad muuhulgas jääkarud ja elevandid, üle tee asuvad hiigelsuur Rocca al Mare kaubanduskeskus ja kontsertide ning suurürituste areen Saku Suurhall. Selle kõrval olev Škoda Jäähall on keskendunud uisuspordile ja pakub kõigile võimalust sellega tegeleda ning miks ka mitte jäädiskosid korraldada. Lühike tee on siit kogupere keegli- ja piljardisaali Al Mare Bowlingusse. 

  Kõhukinnitust leiab nii kaubanduskeskusest kui selle ääres asuvast Al Mare Grillist. Hinnatud restoranid on ka korrusmajade kõrval asuv prantsuse stiilis restoran Café Lyon, itaalia restoran Rucola ning 22 Family Resto. 

  Lasnamäe

  1970. aastatel alguse saanud Lasnamäe linnaosa laieneb jätkuvalt. Võib-olla mitte nii hea mainega, aga tegelikult rahulikus rajoonis elab 120 000 (2018) tallinlast ja see elurajoon katab umbes viiendiku Tallinna pindalast. Lasnamäe on Tallinna suurim venekeelse elanikkonnaga elurajoon: kahe kolmandiku lasnamäelase emakeeleks on vene keel. 

  Lasnamäe poolitab Laagna tee - tunnel-kiirtee, mille mõlemal poolel kõrguvad eitamata Tallinna massiivsemad korrusmajad. Siin kulgevad ka mitmed kesklinnast Lasnamäele suunduvad bussid. 

  Paesilla bussipeatuse lähedal asub teenustekompleks Lasnamäe Keskus, Kotka kaupluse peatuses väljudes tasub teha maitsereis Korea köögiga Annön restorani. Kõrge korrusmaja keldris asuva tagasihoidliku restorani toit on maitsev ja taskukohane. Taevakivi peatuse lähedal asuvad suured kaubanduskeskused Tähesaju City ja Lasnamäe Centrum. 

  Sakraalkunsti huvilised seadku sammud Tallinna uusimasse õigeusu kirikusse - Tallinna Jumalaema Kiirestikuulja ikooni kirikusse, mis asub Lasnamäe idaosas.  

  Lasnamäe teisel küljel laiub Jüriöö park, mis on otsekui Eesti varasema ajaloo õpik. Tallinna kõrgeimas kohas, Sõjamäe harjal peeti 1343. aastal otsustav lahing Liivi ordumeistri vägede ja eestlaste maleva vahel. Lisaks sellele on pargis mälestusmärk Eesti vabadussõjas ja Teises maailmasõjas langenutele. 

  Hoopis rõõmsam meeleolu valitseb Tallinna Lauluväljakul, otse Lasnamäe naabruses ja suursuguse Kadrioru pargi kõrval. Just laulukaare all lauldi Eesti lõplikult vabaks. Lisaks iga viie aasta tagant toimuvatele laulupidudele on Lauluväljak hinnatud  spordi- ja vabaõhuürituste areen.