Tallinna ühistransport

14.09.2020
Tallinna kesklinn on väga kompaktne ja siin on lihtne ringi liikuda. Tänu linna bussi-, trolli- ja trammivõrgule jõuab kaugemal asuvatesse sihtkohtadesse ilma suurema vaevata. Ühistransport töötab kella 6–23 (osa liine sõidavad südaööni). 

Piletisüsteem põhineb pistelistel kontrollidel, mistõttu juhile ei pea midagi ette näitama. Reisijal peab siiski olema valideeritud pilet, vastasel juhul võidakse määrata 40-eurone trahv.

Sõidupiletid ja hinnad

Tallinna ühistranspordivõrgus kasutatakse järgnevaid piletitüüpe. 

Ühiskaart

Ühiskaart on roheline sõidukaart, millega saab kasutada elektroonilist piletisüsteemi. Kaarti saab osta näiteks R-kioskist, postkontorist, Tallinna turismiinfokeskusest või Tallinna Linnavalitsuse teenindussaalist 2 euro eest, misjärel saab sellele laadida nii palju raha, kui palju pileteid sul on plaanis osta. 

Vaata kõiki Ühiskaardi müügikohtasid tallinn.pilet.ee veebilehelt

Piletihinnad Ühiskaardiga

Tunnipilet – 1,50 € (selle pileti puhul saab ühte Ühiskaarti korraga kasutada kuni kuus inimest)
Päevapilet (24 h) – 4,50 €
3 päeva pilet (72 h) – 7,50 €
5 päeva pilet (120 h) – 9 €
30 päeva pilet – 30 €

Süsteem jälgib päeva jooksul kaardi kasutust ja võtab kaardilt automaatselt raha odavaima pileti eest  –  kui ostetud tunnipiletite maksumus ületab ühe päeva pileti maksumuse, siis arvestatakse tunnipiletid ümber ühe päeva piletiks. See aga ei kehti mitme päeva piletite puhul.

Ühiskaardi kasutamine

Pilet tuleb iga sõidu alguses valideerida, viibutades Ühiskaarti sõiduki ukse juures asuva oranži validaatori ees. Roheline tuli tähendab, et sinu pilet on edukalt valideeritud. Punane tuli tähendab, et sinu kaart ei kehti või kaardile kantud raha on otsa saanud. 

Kui soovid Ühiskaarti valideerida mitmele sõitjale, viibuta kaarti validaatori ees, vali noolenuppude abil lisapiletite arv (kuni viis) ja vajuta nuppu „OK“. Kui jätkate tunni jooksul sõitu teise ühissõidukiga, piisab kaardi ühekordsest valideerimisest, lisapiletite arvu uuesti valida vaja ei ole.

NB! Grupiga sõites arvestatakse päevapiletiteks ümber ainult Ühiskaardi omaniku tunnipiletid, sama kaardi lisapiletitega sõitjatele see ei laiene.

Ühiskaardi tagastamise kohta loe tallinn.ee veebist.

Ühiskaardile raha laadimine

Ühiskaardile saab raha ja pileteid juurde laadida kõikjal, kus kaarte müüakse, samuti saab kaardile raha laadida internetis (tallinn.pilet.ee), rakenduses Pilet.ee (iOS ja Android) või telefoni teel. Täpsema info Ühiskaardile raha laadimise kohta leiad veebilehelt tallinn.ee.

Kui Ühiskaardi kohta on küsimusi, pöörduge piletimüüjate poole tel +372 611 8000, info@pilet.ee, tallinn.pilet.ee.

Pileti ostmine viipekaardiga

Tunni- või päevapileti ostmiseks saab Ühiskaardi asemel kasutada ka Visa, Mastercardi või Maestro viipekaarti (kontaktivaba pangakaart). Selleks viipa kaarti ühissõiduki esiukse juures asuvas validaatoris.

Valideerimisel tuleb eelnevalt kontrollida, et näitate õiget kaarti - hoolimata Ühiskaardiga seotud sõiduõiguse olemasolust müüakse pangakaardi valideerimisel uus tunnipilet. Mitme kaardi üheaegne näitamine (näiteks rahakoti vahel) võib kaasa tuua soovimatu piletiostu.

Kui soovid viipekaardiga osta pileteid mitmele sõitjale, viibuta kaarti validaatori ees, vali noolenuppude abil lisapiletite arv (kuni viis) ja vajuta nuppu „OK“. 

QR-pilet

QR pilet on elektrooniline sõidukorrapilet koos kandilise vöötkoodiga (QR-kood), mille abil on võimalik pilet ühissõidukis valideerida.

QR-pileti kasutamine

Ühe QR piletiga saab sõita valitud arv sõidukordi, maksimaalselt kuni kümme korda. Kordade arv tuleb valida ostu hetkel. QR-pilet tuleb valideerida ühissõiduki esiukse juures oleva validaatori abil. Selleks aseta nutiseadme ekraanil kuvatav või paberile prinditud QR-kood validaatori koodilugeja ekraani juurde.

QR-pileti valideerimine Tallinna ühistranspordis: aseta nutiseadme ekraanil kuvatav või paberile prinditud QR-kood validaatori koodilugeja ekraani juurde.
Foto: Ridango

Pea meeles, et valideeritud QR-pilet kehtib ühel konkreetsel sõidul. Valideerimata QR-pilet kehtib 1 aasta.
QR-piletit saab kasutada üksiksõitudeks, samuti on võimalik tasuda mitme inimese sõidud ühe korraga, valides nooltega vastava piletite arvu validaatorist ja kinnitades ostu QR-koodi registreerimisega.

QR-pileti ostmine 

Pileti saab osta internetist tallinn.pilet.ee lehelt nii sisse logides kui ka sisse logimata. Pärast makse sooritamist on võimalik pilet veebilehelt alla laadida. Lisaks saadetakse pilet ka sinu e-postile.

Kui oled sisse loginud ja ostad pileti, siis on ostetud pilet nähtav hiljem ka “Minu piletid” alamlehel. Pileti detailvaates on näha pileti andmed ja QR-kood, mida saab kasutada ühissõidukis pileti valideerimiseks. 

QR-piletit on võimalik osta ka mobiilirakendusest. Selleks lae Google Play poest või App Store’st alla Pilet.ee mobiilirakendus. Mobiilirakenduse kasutamiseks pead eelnevalt konto looma ja sisse logima. Mobiilist ostes lisandub piletihinnale teenustasu 0,32 eurot.

Paberkujul QR-pileteid saab osta ka erinevatest piletiautomaatidest, mis asuvad lennujaamas, bussijaamas, Viru Keskuse bussiterminalis ning sadama A- ja D-terminalides. 

Tallinn Card

Tallinn Card toimib nagu pilet, mille kehtivuse ajal saab selle omanik ühistranspordiga tasuta sõita. Lisaks saab Tallinn Cardiga tasuta külastada muuseume ja vaatamisväärsusi, tasuta ekskursioone vabal valikul ja teisi soodustusi. Iga kord sõidukisse sisenedes peab sõidu Tallinn Cardiga valideerima samamoodi nagu Ühiskaardiga. Loe rohkem infot Tallinn Cardi kohta meie veebilehelt.

Tasuta sõidu õigus

  • Tallinnasse sissekirjutatud elanikel ja kuni 19-aastastel Eesti Vabariigi õpilastel on õigus sõita Tallinna ühistranspordiga tasuta. Selleks peab sõidukis valideerima isikustatud Ühiskaardi ja kandma kaasas ID-kaarti. 
  • Tasuta ilma Ühiskaardita saavad sõita eelkooliealised (alla 7-aastased) lapsed, alla 3-aastase lapsega sõitev täiskasvanu ning üle 65-aastased isikud, kelle rahvastikuregistrijärgne elukoht on Eesti Vabariik (vajalik isikut tõendav dokument). 
Tasuta sõidu õigusest loe lisaks veebilehelt tallinn.ee.

Kauslikud lingid