Tallinn on külalislahke linn, kus peame oluliseks kõikide linnakülastajate heaolu ja mugavust. Tallinna turismisektoris tehakse pidevalt tööd, et võimaldada liikumispuudega, nägemispuudega, kuulmispuudega ning nähtamatute puuetega inimestele täisväärtuslik ligipääs meie turismiteenustele.
Artiklist leiad praktilist infot Tallinna turismiteenuste ligipääsetavuse kohta ning mida Tallinnas ühistranspordiga või iseseisvalt liikudes arvestada tasub.
Tallinna Turismiinfokeskus jagab asjakohast infot ligipääsetavate turismiatraktsioonide, majutuse, tualettide, transpordi ning vajalike kontaktide kohta, kuid töötajad on ka abiks muude küsimuste osas, mis reisi käigus võivad tekkida. Turismiinfokeskus on ratastooliga ligipääsetav, sissepääsul on 90 cm laiune käsipuuga kaldtee. Infokeskuse põrandal on juhteed ning kahe teeninduslaua juures on silmusvõimendid.
Tallinna ligipääsetavuse infosüsteem ehk LIPS koondab informatsiooni Tallinna ühiskondlike objektide ligipääsetavuse kohta ning on suunatud viiele sihtgrupile: liikumispuudega inimesed, nägemispuudega inimesed, intellektipuudega inimesed, vaegkuuljad ja kurdid ning eakad inimesed. Objekti leidmiseks saab kasutada otsingut ning filtreerida eri kategooriate ja ligipääsetavuse tasemete vahel. Andmebaasi info on saadaval eesti, vene ja inglise keeltes.
LIPSist leiab ka teavet Tallinna linnatänavatel olevate takistuste ja liikumisteede kohta.
Visit Tallinna veebil olevad objektid on liidestatud LIPS ligipääsetavuse infosüsteemiga, seega on ka Tallinna turismiveebil ajakohane teave andmebaasi kantud turismiobjektide ja teenuste ligipääsetavuse kohta.
Visit Tallinna veebil on vaatamisväärsused, söögikohad, majutusasutused ja kauplused koondatud filtreeritavatesse nimekirjadesse. Klõpsates nimekirjas huvipakkuvale paigale, avaneb eraldi leht täpsema infoga. Ligipääsetavuse info leiad infokastis, mis asub desktop-vaates kirjeldava teksti kõrval paremal ning mobiilivaates kirjeldava teksti all.
Sinist ja punast värvi ikoonid näitavad, milliste liikumisvahenditega on vastavasse kohta ligipääs. Ikoonide all on kirjalikult välja toodud muud saadaolevad ligipääsetavuse teenused, sealhulgas nägemis- ja kuulmispuudega inimestele suunatud teenused.
Tallinna muuseumide ligipääsetavuse tase on erinev. Muuseumid, mis tegutsevad kaasaegsetes või hiljuti renoveeritud hoonetes, on üldjuhul mitmekülgsemalt ligipääsetavad. See tähendab, et külastust hõlbustavaid lahendusi on nii liikumispuudega kui ka teise erivajadustega inimetele.
Paljudes Tallinna muuseumides on saadaval erinevates keeltes audiogiidid, mis on abiks lugemis- või nägemisraksustega külastajatele. Uuemates muuseumihoonetes on juhtteed või häälteavitusega liftid. Kurtidele ja kuulmisraskustega külastajatele on paljudes muuseumides silmusvõimendid ning osades ka viipekeelsed tõlked. Kus võimalik, on loodud ligipääsetavad võimalused liikumisraskustega inimetele.
Tuleb arvesse võtta, et vanades hoonetes asuvad vaatamisväärsused, eriti paljud Tallinna vanalinna muuseumid ja vaatamisväärsused, pole liikumisraskustega inimetele täielikult ligipääsetavad. Enamikes keskaegsetes hoonetes on kitsad ukseavad ja järsud trepid.
Tallinna ühistranspordi sõiduplaanid ning reaalajas sõidukite liikumise leiad veebisaidilt transport.tallinn.ee. Sõidugraafikud on samuti ühistranspordi peatustes kirjalikult väljas ning mitmetes kesklinna peatustes on elektrooniline tabloo sõidukite saabumisaegadega. Mõnedes peatustes kesklinnas ja linna väravates (lennujaam, sadam) öeldakse saabuva bussi number ja sõidusuund valjuhääldis.
Tallinna ühistranspordi sõidukiparki kuuluvad bussid, trollibussid ja trammid – kõikide sõidukitüüpide seas on madalapõhjalisi sõidukeid. Madala sisenemisega sõidukid on sõidugraafikutes märgitud allatõmmatud joonega. Samuti saab reisiplaneerijas filtreerida vaadet, et näha vaid madalapõhjalisi sõidukeid.
Kui vajad ühistransporti sisenemisel abi, vajuta sõiduki keskmise ukse juures sinist ratastoolimärgisega nuppu. Madala sisenemisega bussidel on ratastoolirambid, mille avab bussijuht.
Enamikes Tallinna ühissõidukites on ekraanid, millel kuvatakse saabuva ning järgnevate peatuste nimetused. Saabuvast peatusest teavitatakse üldjuhul ka läbi valjuhääldi.
Tipptundide ajal on ühistransport rahvarohkem ning liiklusolude tõttu võtab sõit tavapärasest kauem aega. Kui soovid reisida ajal, mil sõidukis on vähem rahvast ning liiklus linnas pole liiga tihe, soovitame vältida ühistranspordi kasutamist ajavahemikes kell 7.30–9.30 hommikul ning 16.30-18.30 õhtul.
Tallinna vanalinn pole kergesti ligipääsetav
Juhtteed ja heliga foorid Tallinnas
Taksoteenused ratastooli kasutajatele
Juhtkoeraga liikumine Tallinnas
Juhtkoerale kehtivad avalikus ruumis eriõigused. Sealhulgas: