20. sajandi alguses kujunes sellest mereäärsest alast pühapäevaste väljasõitude ja päevitajate meeliskoht. Kui ilm läheb soojaks, kandub linna keskpunkt tugevasti Pirita liivarandade poole.
Kosutav jalutuskäik mööda moodsat Reidi teed ja Pirita promenaadi viib Kadriorust mööda otse Maarjamäele, Eesti viimase saja aasta ajalugu tutvustavasse Maarjamäe lossi ja lossiparki koos seal paikneva Filmimuuseumi ja tallihoonega, mis moodustavad Maarjamäe ajalookeskuse. Ajalookeskuse kõikides hoonetes on avatud näitused, lisaks Eesti-kujuline mänguväljak lastele ja piknikuala. Lossis asuv Laste Vabariik on haridusliku sisuga lõbus keskkond, kus on võimalik mängu kaudu tundma õppida demokraatliku riigi olulisi sümboleid ja toimimist.
Muuseumikompleksist jääb vaid lühikese jalutuskäigu kaugusele moodsa lahendusega tähelepanu äratav kommunismiohvrite memoriaal.
Pirital paikneb ka Eesti kõrgeima vaateplatvormiga Tallinna teletorn. Selle külje all olevas Tallinna botaanikaaias leidub hulgaliselt haruldasi taimeliike. Lisaks lopsakate eksootiliset taimedega kasvuhoonetele on Botaanikaaed Tallinna hinnatud roheala, kus jalutada või pikniku pidada.
Neile, kes soovivad tõhusamat kõhutäit, on Pirital arvukalt restorane ja baare. 1980. aasta Moskva olümpiamängude purjeregatt toimus Pirital, ka olümpiaküla ja mängude keskus asusid siin. Olümpiasäde pole Pirital kustunud tänapäevalgi, siin tegutseb üks linna vilkaim, Pirita Spordikeskus oma valgustatud suusaradade ja mänguväljakutega, kus harrastada korvpalli, tennist jm mänge. Pirita jõe ääres asub ka linna lähim kämping karavanidele, mis on avatud suvehooajal.
Kesklinnast 15 kilomeetri kaugusel, Pirita naabruses asuval, rändrahnude poolest rikkal Viimsi poolsaarel, leiduvad ka hinnatud supelrannad. Väärt külastuskohad on Eesti Sõjamuuseum, Rannarahva Muuseum ja Viimsi vabaõhumuuseum, mille põhiosa moodustab ajalooline Kingu rannatalu.