See vaikne piirkond, otse vanalinna kõrval, püüab pilku oma värviliste puitmajadega. Kalamaja on olnud ammustest aegadest Tallinna peamine kalasadam. Sellele viitab ka Kalamaja nimi.
Väikelinna mõõtu, tugeva kogukonna tundega, moodsas rütmis elav Kalamaja on Tallinna üks vanemaid asumeid. Kalamaja on mõnus elupaik, kuid väärt avastamist ka neile, kes siin ise ei ela. Kes kord Kalamajja on jala tõstnud, tunneb, kuidas just siin on see koht, kus kohalike hulka sulanduda ja tunda, kuidas elu pulss just siin hoogsalt lööb.
Endiste agulielanike ja tööstustööliste jälgedes
Keskajast alates on elanud Kalamajas kalurid, kalakaupmehed ja paadimeistrid. Kõik muutus aga 1870. aastal, kui valmis Tallinna–Peterburi raudtee. Linnaossa kerkisid ühtäkki tohutu suured tehased, mis tõid endaga kaasa tuhandete uute töötajate sissevoolu.
Töötajate eluasemeks ehitatud puitmajadest on nüüdseks saanud arhitektuuripärand. Just need, Lenderi ja Tallinna tüüpi puitmajad annavad ka tänapäeval sellele piirkonnale unustamatu võlu. Kahekorruselised üleni puust Lenderi tüüpi majad valmisid linnastumise esimeses järgus 19. sajandi lõpus, 1920.–1930. aastatel ehitatud Tallinna majade iseloomulikuks tunnuseks on kaks sümmeetrilist puittiiba ja kivist trepikoda. Veel praegugi on Tallinnas umbes 500 sellist maja.
Huvilised võivad märgata sedagi, et osa Kalamaja vanast tööstuslikust infrastruktuurist on säilinud tänaseni. Näiteks Estonia klaverivabrik (Kungla 41) on tuntud kui üks maailma paremaid tiibklaveritootjaid. Paljusid tehasehooneid kasutatakse nüüd muul otstarbel, näiteks linna moodsa kunstielu koduna.
Tallinna uued külastuskeskused - moodsa aja muuseumid
Kalamajas peaksid kindlasti ära käima arhitektuuri- ja ajaloohuvilised, aga ka kõik teised, kes tahavad näha Tallinna uuemat kunstimaastikku. See on üks Tallinna miljööväärtuslikest puitasumitest. Siin paikneb ka linna suurejooneline meremuuseum Lennusadam ja rahvusvaheliselt tunnustatud Stockholmi juurtega fotokunstimuuseum Fotografiska Tallinn. Noblessneri sadamalinnakust leiab aga põneva Proto avastustehase ja Kai kunstikeskuse. Perega tasub kindlasti minna ka Energia Avastuskeskusse. Kõik need uued keskused on oskuslikult sobitatud endistesse tööstushoonetesse.
Kalamaja on muutunud üha nooruslikumaks, siia on kolinud palju loomeinimesi ja see paneb oma pitseri ka kohalikele söögikohtadele. Just Kalamaja on Tallinnas see koht, kus saab kõige paremini osa kohalike elust ja tegemistest.
Hea võimalus seda fenomeni ise kogeda on käia Telliskivi loomelinnakus (Telliskivi 60). Endised tehasehooned on muutunud hinnatud kohtumispaigaks neile, kes naudivad omanäolisi restorane, noorte Eesti disainerite töid, kunstinäitusi, käsitööõlut, kirbuturge, alternatiivteatrit ja klubikülastusi. Siin asub ka üks linna populaarsemaid kontserdipaiku – Vaba Lava, mis on lisaks erinevatele etendustele ka linna suurimate muusikafestivalide keskuseks.
Eesti tänavatoiduga saab Telliskivis tutvuda ka aastaringselt, seda DEPOO tänavatoidualal. Üheks põnevaimaks toidukohaks on kindlasti Peatus, mis on originaalkujul säilinud Moskva-Tallinn reisi- ja restoranvagunisse rajatud kohvik ja ööklubi.
Lisaks tänavatoidualale on Telliskivi läheduses ka Balti Jaama uus turukompleks. See Eesti kaasaegseim turg koondab ühe katuse alla äärmiselt laia kaubavaliku alustades värskest turukraamist ja lõpetades tänavatoiduga. Uus turg on suuresti kogukonnakeskus, kus kohalik saab teha oma igapäevased sisseostud, aga ligitõmbava atmosfääriga, huvitava antiigivaliku ning pruulikojaga on kindlasti avastamist väärt paik ka turistile.