Telliskivi ja Balti jaama turu piirkonda võib julgelt pidada üheks Tallinna kõige trendikamaks.
Telliskivi loomelinnak on endises tehasekompleksis asuv kultuurilinnak, mille süda tuksub mõnusalt boheemlikus rütmis. Loomelinnaku ja populaarse Balti jaama turu vahele jäävad ka Telliskivi kvartal ja Depoo turg.
See robustselt ilmekas piirkond meeldib nii tallinlastele endile kui ka nende külalistele, on seal ju palju teha hea toidu-joogi nautimisest poodlemise, mõnusa ajaviitmise ja kultuurielamusteni.
Aadresside asemel tunti Telliskivi tehasehooneid omal ajal tähtede järgi. Vanas malmivalamise tsehhis tegutsebki restoran nimega F-hoone. Telliskivi loomelinnaku kauaaegseima söögikoha menüü koosneb hommikusöökidest, suppidest, salatitest ja praadidest – laia joogivalikutki unustamata.
Kivi Paber Käärid teeb kõhule pai oma täiesti gluteenivaba menüüga. Nihe on seevastu tore vegankohvik – saadaval on nii saiakesed, päevapakkumised, kogupäeva brunch kui ka toekam taimetoit.
Lendav Taldrik on Aasia restoran, kus on esindatud peamiselt India köök. Frenchy keskendub seevastu prantsuse veini- ja toidukultuurile. Hoovis tegutsev Tšiili-Eesti tänavatoiduauto Bueno Gourmet pakub sooje võileibu, mille maitsed on Ladina-Ameerikast mõjutatud.
Kohvisõpru hellitatakse Rootsi mõjutustega kohvikus Fika (mille nimi tähendab rootsi keeles justnimelt kohvitamist). Jäätisetehas La Muu valmistab Telliskivis iga aasta 100 tonni jäätist, millel saab lasta hea maitsta ka tehase omas jäätisebaaris. Valikus on spetsiaalseid maitseid ning sorbette ja veganjäätiseid.
Mitmed restoranid, kohvikud ja baarid on end sisse seadnud ka Telliskivi loomelinnaku lähinaabrusesse. Tutvuda tasub kindlasti näiteks Depoo toidutänavaga, mille ääres pakutakse maitseid šašlõkist sushini ja kohviku Margot pannkookide-vahvliteni. Vanas rongivagunis ja seda ümbritseval suveterrassil teenindab seevastu Peatus, mille toiduvalikus on näiteks hamburgerid, pitsad ja laia joogimenüüga sobituvad suupisted.
Lähistel ootavad külalisi ka eestimaisele õllele ja veinile keskendunud joogipood SIP, autasustatud Eesti džinni valmistav Junimperium, kokteilibaar Metsis ning mitmed muud trendijooke ja mõnusat ajaviidet pakkuvad baarid.
Raudteejaamale veelgi lähedamal asuv Telliskivi kvartal on ärimaailma uus keskus. Sealt leiab ka huvitava koha nimega Literaat, kus ristuvad raamatud, kohv ja toit. Selles oaasis tegutsevad nimelt kõrvuti nii Rahva Raamat kui ka hubane kohvik ja head toitu-veini pakkuv restoran.
Balti jaama turg läbis täieliku uuenduskuuri 2017. aastal, kus vanaks jäänud väliturust sai nüüdisaegne värske toidu ja rõõmsa koosolemise koht.
Kaetud väliturul on turumüüjate letid koos iga aastaaja parimate saadustega karulaugast marjade ja kartulitest seenteni.
Lisaks on välituru väikestes kioskites hulgaliselt ärisid kohvikutest pähklite-maitseainete kauplusteni ning vorstipoest lukuabi-kingsepa teenusteni. Väikest nälga tasub peletada näiteks vegankohvikus Veg B12, Anneli Viigi šokolaadikohvikus või Lõuna-Aafrika päritolu pirukaid pakkuvas Cafe Cape Townis.
Turumaja esimene korrus on pühendatud toiduelamustele. Tänavatoidu stendidel lastakse hea maitsta näiteks wrapidel, kebabil ja bao bunidel ehk aasiapärastel aurukuklitel. Stendide kõrval on lauad ja baaripukid, mis võimaldavad ka mõnusalt jalgu puhata. Hamburgerisõbrad söövad Viljandi päritolu VLND Burgeri või veganburgereid pakkuva VegMachine’i juures. Jaapani toitude maailma viib seevastu Tokumaru. Magustoiduks sobivad näiteks Ristikheina Kohviku imelised tordilõigud.
Veel on esimesel korrusel värvikas puu- ja juurviljatänav, pagari- ja juustupoed ning näiteks Itaalia ja Hispaania maitsetega spetsiaalkauplused. Korruse teises otsas asub lihasaal, kalasaali pääseb läbi hoovi.
Balti jaama turu keldrikorrusel teenindavad muu hulgas supermarket ja spordiklubi, teisel korrusel müüakse riideid, mänguasju ja antiiki. Teisel korrusel asub ka õllerestoran Humalakoda.
Veel rohkem ostlemisvõimalusi leidub Telliskivi loomelinnaku väikepoodides. Suur osa neist keskendub kohalikule disainile ja paljudes võib kohtuda ka poepidaja endaga.
Tali on Eesti disaini lipulaev, kus on esindatud nii riided kui ka kodusisustus. Keraamikastuudio TEKE on aga pühendunud Eesti kunstnike autorikeraamikale.
Moesõbrad on vaimustuses mitmetest disainrõivaid ja -aksessuaare müüvatest poodidest. Üks tuntumaid on väärtustavat taaskasutust viljelev Reet Aus, Stella Soomlais on aga kuulus oma jätkusuutlike nahkkottide ja -aksessuaaride poolest. Riidepood Mia & Leela valmistab paari nädalaga kasvõi erimõõtudega mantli, värvikirevasse retromaailma sukeldutakse seevastu vintaažriiete poes Kopli Couture.
Loomelinnakus tegutsevate poodide eetikakoodeks peab sobima keskuse omaga. Heaks näiteks on Ilma Pood, kus ökoloogilised tooted pakitakse kas paberkottidesse või kliendi oma anumatesse. Näkse, kuivtooteid, maitseaineid, teed ja kohvi müüakse kaalu järgi, lisaks on valikus näiteks loodussõbralikud pesu- ja puhastusained ning taaskasutatavad hügieenitooted.
Telliskivi loomelinnaku kroonijuveeliks on rahvusvaheline fotokunstikeskus Fotografiska Tallinn, mille sagedasti vahetuvad näitused esitlevad maailma tippfotograafide parimaid teoseid.
Lisaks on Fotografiskas kohvik ja restoran, mida on võimalik külastada ka ilma muuseumipiletita. Restoranitegevust juhib tippkokk Peeter Pihel, keda tuntakse säästliku toiduvalmistamise kirgliku eestvedajana. Restorani imemaitsvad road valmivadki kohalikust toorainest, mis on kasutatud leidlikult viimase raasuni.
Juhan Kuusi Dokofoto Keskus keskendub oma näitustel dokumentaalfotograafiale. Seina taga tegutsev Roheline saal on tuntud kui mitmekülgsete kunstinäituste pind.
Kunsti saab imetleda ka loomelinnaku poetänavatel ja välialadel, kus esitletakse nii Eesti kui ka välismaa kunstnike töid. Õues tasub märgata ka suuri ja uhkeid seinamaale ning muud tänavakunsti.
Erinevate Tubade Klubi ja Jaik on populaarsed pinnad, kus korraldatakse üritusi kultuurisündmustest firmakohtumisteni ja kontsertidest teatrietenduste-kinolinastusteni. Sõltumatu Tantsu Lava on aga kaasaegse tantsukunsti platvorm.
Telliskivi ja Balti jaama piirkonda iseloomustab raudtee, mis ühendas Tallinna ja Peterburi 1870. aastal. Tallinna peamise raudteesõlme asukohaks sai endine Piiskopi koppel, tänane Balti jaam.
Sellest kiviviske kaugusel alustas samal ajal tööd 500 töölisega raudtee peatehas, mille ülesandeks oli teenindada raudtee taristut ja veermikku. Tegemist oli tolleaegse Tallinna suurima tööstusettevõttega.
Telliskivi loomelinnaku ja selle ümbruskonna füüsiline struktuur pärinebki just tollest taustast. Enne teist maailmasõda oli tehase põhitegevuseks vedurite ja vagunite parandamine ja ehitamine. Aastakümnete jooksul toodeti tehases ka näiteks pooljuhtseadmeid esimesele nõukogude kuukulgurile ning komponente elektrijaamadele, raudteedele, kaitsetööstusele ja lennujaamadele.
Pärast taasiseseisvumist tehas erastati ja koliti linnasüdamest ära. Tehasehooned seisid kaua tühjana, aga 2009. aastal hakati neid arendama praeguses suunas.
Piirkond areneb endiselt ja lähiaastatel nähakse suurimaid muudatusi Depoo turul. Ajalooline depoohoone restaureeritakse ja ala nõukogudeaegsed juurdeehitised lammutatakse. Lisaks ehitatakse uusi büroo- ja ärihooneid ning laiendatakse Balti jaama turgu. Kõige kirglikum diskussioon on tekkinud maamärgiks kavandatud suure seenekujulise ehitise ümber.
Lisaks on planeeritud uue hotelli ehitamist. Praegu saab sealkandis majutuda konteinerhotellis Hektor.
Telliskivi ja Balti jaama piirkonda saab Tallinna kesklinnast kõige kiiremini trammidega 1, 2 ja 5. Õigete peatuste nimed on Balti jaam ja Telliskivi.
Balti jaama turule saab mugavalt ka läbi vanalinna jalutada. Raudteerööbastega paralleelselt kõndides liigud juba Telliskivi suunas.