Telliskivi Loomelinnak – loovus, ajaviide ja hea toit

  19.05.2020 Terhi Pääskylä-Malmström
  Telliskivi Loomelinnaku lugu sai alguse 2009. aastal. Tollal oli endine Kalinini tehas veel räämas koloss ja naabruses laiuv Kalamaja kahtlasegi mainega. Mõte hakata vanas tehases äri rajama, tundus paljudele absurdne. 
  Tänaseks on Telliskivist saanud aga kergelt hipsterlik kultuurilinnak, kus veedavad aega nii turistid kui ka tallinlased ise. Loomelinnaku populaarsust tõestab seegi, et Uberiga sõitjate hulgas on see kõige populaarsem sihtpunkt terves Eestis, transpordisõlmed – bussi- ja lennujaamad välja arvatud. 

   Foto: Rasmus Jurkatam
  Foto: Rasmus Jurkatam

  Raudteedega seotud ajalugu

  Telliskivi Loomelinnaku füüsiline struktuur pärineb seal peaaegu 130 aastat kestnud masina- ja elektroonikatööstusest.
  Tallinn ja Peterburi ühendati raudteega 1870. aastal. Tallinna peamise raudteesõlme asukohaks sai endine Piiskopikoppel, tänane Balti jaam. Sellest kiviviske kaugusel austas samal ajal tööd 500 töölisega raudtee peatehas, mille ülesandeks oli teenindada raudtee taristut ja veermikku. Tegemist oli tolleaegse Tallinna suurima tööstusettevõttega.

  Enne teist maailmasõda oli tehase põhitegevuseks vedurite ja vagunite parandamine ja ehitamine. Pärast nõukogude okupatsiooni nimetati tehas ümber Kalinini-nimeliseks Tallinna veduri-vagunitehaseks, 1958. aastal organiseeriti see ümber elavhõbealaldite tehaseks. 

  Aastakümnete jooksul toodeti tehases ka pooljuhtseadmeid esimesele nõukogude kuukulgurile ning tehti komponente elektrijaamadele, raudteedele, kaitsetööstusele ja lennujaamadele. Linnalegendides hakkas kinnist tehaseala aga ümbritsema müstika. Kuulujutud rääkisid metsikuid lugusid kosmose- ja sõjatehnika valmistamisest, mürgistest kemikaalidest ja isegi tehase territooriumile maetud radioaktiivsest plaatinast. 

  Loovettevõtete oaas

  Pärast taasiseseisvumist tehas erastati ja koliti linnasüdamest ära. Tehasehooned seisid kaua tühjana, kuni nendesse leidsid tee esimesed asukad, PÖFF ja Linnalabor. Et süüa ka saaks, avati esimene toitlustuskoht, endiselt populaarne restoran F-hoone.  

  Kümne aastaga on Telliskivi Loomelinnakust saanud kümnes vanas tehasehoones tegutsev loovettevõtete keskus, mille robustset fassaadi kaunistavad suured seinamaalingud ja mille süda tuksub mõnusalt boheemlikus rütmis.   
  Loomelinnakus tegutseb 250 ettevõtet, ligi 30 poodi ja tosin toitlustuskohta. Lisaks leidub seal kunstigaleriisid, etendusasutusi, bändiprooviruume, raadiojaam, lastead ning vabaõhutegevusi laste mängualast väligaleriide, suveterrasside ja paljude erinevate üritusteni. 

  Lõviosa Loomelinnaku ettevõtetest kuuluvad loomemajanduse valdkonda. Kokku käib linnakus tööl ligi 1500 inimest, kellest kaks kolmandikku on välismaalased. 

  Üüripinna saamine Loomelinnakust on tänapäeval üpris keeruline, sest vabu pindu on populaarses piirkonnas vähe. Lisaks peavad üüriliste tegevus ja eetikakoodeks loometemaatikaga sobima. Liiga agressiivset turundust taunitakse, samuti on Loomelinnaku väravad rahvusvahelistele firmakettidele suletud. 

   Foto: Rasmus Jurkatam
  Foto: Rasmus Jurkatam

  Kuhu sööma minna?

  Telliskivi Loomelinnaku esimene restoran, F-hoone, tegutseb vanas malmivalamise tsehhis, hiljem laoruumidena teeninud F-hoones. Aadresside asemel tunti tehasehooneid omal ajal just tähtede järgi ja seda tava jälgitakse Loomelinnakus endiselt. Suure, kuid hubase F-hoone mitmekülgne menüü koosneb hommikusöökidest, suppidest, salatitest ja praadidest – magusaid kooke ja laia joogivalikut unustamata. F-hoone laiendus, uus tiib kannab nime MUST. 

  Kivi Paber Käärid teeb kõhule pai oma täiesti gluteenivaba menüüga. Loomelinnaku restoranides arvestatakse erakorraliselt hästi ka teiste toidusoodumustega, nagu laktoosivaba toitumise ja veganlusega. Lisaks on jätkusuutlikku mõtteviisi järgivas Loomelinnakus kasutusel ainult biolagunevad take-away-nõud ja joogikõrred. 

  Lendav Taldrik on Aasia restoran, kus on esindatud peamiselt India köök. Frenchy keskendub seevastu prantsuse veini- ja toidukultuurile. Hoovis tegutsev Tšiili-Eesti tänavatoiduauto Bueno Gourmet pakub sooje võileibu, mille maitsed on Ladina-Ameerikast mõjutatud. 

  Kohvisõpru hellitab eestimaine kohvikukett Reval Café ning Rootsi mõjutustega uus tulija Fika. Hubane Pudel keskendub aga õlledele, pakkudes väikepruulikodade toodangut nii Eestist kui ka välismaalt.
  Muhu Pagarid küpsetavad oma pagarikojas iga-aastaselt umbes 70 000 pätsi leiba. Lisaks värskele leivale-saiale saab kaasa osta ka Muhus valminud õlut ja mett. 

  Jäätisetehas La Muu valmistab Loomelinnakus 10 tonni jäätist aastas. Suvehooajal avatud  jäätisekohvikus on müügil üle 20 erineva jäätisesordi, mida tavapoest naljalt ei leia. Lisaks on valikus esindatud sorbetid ja veganjäätised. 

  Kus šopata?

  Telliskivi Loomelinnaku poed-kauplused on koondunud peamiselt tehase endise administratiivhoone esimesele korrusele. Suur osa hubastest väikepoodidest keskendub kohalikule disainile ja paljudes neist võib kohtuda ka ettevõtja endaga. 

  Les Petites on Eesti ja lähiriikide toodangut esindav disainipood. Laiast tootevalikust leiab nii riideid, ehteid, nõusid kui ka sisustusesemeid. Kohe vastas asuv Homeart on aga Skandinaavia stiilis sisustuspood, kus müüakse Rootsi-Taani sisustuskaupa ning stiilset teise ringi mööblit. Poes tegutseb ka õdus väikekohvik. 

  Naiste disainrõivaste ja -aksessuaaridega kauplevad näiteks VARKKI ja Mia & Leela poed, lapsi riietab eestimaiselt muu hulgas Dadamora

  Mokoko müüb aga kohapeal valmivaid stiilipuhtaid nahatooteid, nagu kotte, rahakotte ja aksessuaare. Uute asjadega katsetab ettevõtja siinsamas poes, mis tähendab, et moelembesel ja isikupärasust hindaval ostlejal on võimalik puutuda kokku ka prototüüpide ja ainueksemplaridega. 

  Tühjade kätega ei jää ka mahetooteid oma kodukööki ihkavad šoppajad: Organic Day on esinduspood ja kohvik, kus on suur valik kvaliteetset mahekohvi, -teed, -šokolaadi ja palju muud maitsvat. MIMESIS müüb aga looduskosmeetikat: riiulitelt on leida tooteid kümnetelt Eesti ja välismaa ökokosmeetikabrändidelt. 

  Lugemishuvilistel tasub sisse astuda raamatupoodi Puänt. Selle panid püsti kaks sõbrannat, kelle sõprus sai alguse tänu ühisele raamatupoe külastusele Pariisis. Et sarnast väärtkirjandusele keskendunud poodi läks vaja ka Tallinnas, otsustasid nad selle meie rõõmuks just Loomelinnakusse rajada. 

  Kus kultuuri nautida?

  Telliskivi Loomelinnakus toimub aastas üle 600 erineva kultuurisündmuse, nende hulgas lugematu arv kontserte, pidusid, teatrietendusi ja igasuvine Tallinna tänavatoidufestival, terve Baltikumi esimene süsinikneutraalne festival. Loomelinnaku üritustel käib igal aastal pea miljon külastajat. See kõik teeb piirkonnast terve Eesti kõige kultuurisündmuste rikkama koha. 

  Mitmekülgset teatrit saab nautida Vaba Lava teatrikeskuses. Sõltumatu Tantsu Lava on aga kaasaegse tantsukunsti platvorm, mis keskendub liikumise ja kehaga tegelevate lavastuste väljatoomisele.

  Erinevate Tubade Klubis korraldatakse palju erinevaid üritusi kultuurisündmustest firmakohtumisteni ja kontsertidest kinolinastusteni.

  Hiljuti avas Loomelinnaku Punases Majas uksed ka Stockholmi päritoluga rahvusvaheline fotokunstikeskus Fotografiska. Tegemist on uueaegse kultuurimajaga, kus saavad kokku maailmatasemel fotonäitused, muusika, disain ja hea toit.Fotografiska restorani juhib tippkokk Peeter Pihel, keda tuntakse säästliku toiduvalmistamise kirgliku eestvedajana. 

  Kuidas kohale saada?

  Telliskivi Loomelinnakusse saab Tallinna kesklinnast kõige kiiremini trammidega 1 ja 2. Õige peatuse nimi on Telliskivi, kust jääb jalutada paar minutit. 

  Jala saab kohale mugavalt ka läbi vanalinna. Balti jaamasse jõudnud, suundu Balti jaama turu ette ja jälgi raudteerööpaid kuni Loomelinnakuni.   

  Selles artiklis on toodud välja vaid osa Telliskivi Loomelinnaku ettevõtetest ja tegevusest. Tutvu Loomelinnaku kõigi asukate ja sündmustega aadressil telliskivi.cc.

  Loe lisaks: