Tallinn pole küll suurlinn, aga siia mahub palju. Selleks, et linnaga põhjalikumalt tutvust teha, kuluvad kolm päeva kui lennates - vähemaks ajaks ei tasu Tallinna jäädagi.
Tallinnas on palju eripalgelisi asumeid ja nii võibki siin tunda ennast nagu väikelinnade ringresil. Otse keskaegse vanalinna kõrval asuvad trendikas puumajade piirkond Kalamaja ning endistest tööstuspiirkondadest elavateks disaini- ja kultuurikeskusteks muutunud Telliskivi, Noblessneri ja Rotermanni kvartalid.
Barokne Kadriorg lummab oma 300-aastase pargi ja tänapäevaste kunstimuuseumitega, mereäärsed Pirita ja Rocca al Mare ning vaikne aedlinn Nõmme lausa kutsuvad mõnusalt aega veetma.
Tallinna kolm lähisaart Aegna, Naissaar ja Prangli ning Tallinna naabervald Viimsi on hea valik põnevaks päevaresiks.
Hea nipp: Kui tuled väljastpoolt Tallinna ja plaanid linnaga tutvumiseks kasutada ühistransporti ning armastad külastada erinevaid muuseume, kaalu Tallinn Card soetamist - mugav vaatamisväärsuste kaart sisaldab tasuta sissepääsu Tallinna parimatesse muuseumidesse ja tasuta ühistranspordi kasutamist.
Esimene päev: Tallinna vanalinn ja Kalamaja
Tallinna vaieldamatu keskpunkt on keskaegne vanalinn, ja see on ka parim koht, kust alustada Tallinnaga tutvumist. Vanalinn jaguneb all-linnaks ja Toompeaks, mille Kohtuotsa vaateplatvormilt saab linnulennuvaate nii vanalinnast kui kogu Tallinnast.
Seiklus keskaegses vanalinnas võib kesta kasvõi terve päeva, aga kui soovid siia lisada veidi moodsat vaibi, siis tasub poolest päevast siirduda Kalamajja. Vanalinnast vaid väikese jalutuskäigu kaugusel asuv piirkond on tuntud oma värviliste puumajade, boheemlaslike kohvikute, trendikate poodide ja muljetavaldava Lennusadama meremuuseumi poolest.
Tallinna vanalinn
Tallinna vanalinn on UNESCO andmetel üks paremini säilinud keskaegseid linnu Euroopas, kus on tänaseni säilinud tänavavõrgustik, ligi kaks kilomeetrit algset linnamüüri ja paarkümmend kaitsetorni. Millal sina viimati vanalinnas käisid?
Kolm asja, mida kindlasti vanalinnas teha
Jaluta iidsetel munakivitänavatel. Lisaks muljetavaldavale keskaegsele kaitsesüsteemile on piirkonna vaatamisväärsuste hulgas Põhja-Euroopa ainus algsel kujul säilinud gooti stiilis raekoda, Euroopa vanim seni tegutsev apteek aastast 1422, arvukad kirikud, vaateplatvormid ja palju muud. Võta aega ringi vaadata, istu mõnes hubases kohvikus või Raekoja platsi terrassil ja lihtsalt naudi ümbritsevat miljööd.
Naudi vaateid. Külasta Toompea vaateplatvorme, roni kiriku torni või külasta eheda keskaegse kogemuse saamiseks mõnda kaitsetorni – näiteks Kiek in de Köki kindlustustemuuseumis saab lisaks mööda linnamüüri ühest tornist teise kõndimisele ka põnevaid maa-aluseid käike uudistada.
Vanalinna lähedal asuv Kalamaja on vastupandamatu oma boheemlasliku õhkkonna, kohaliku elulaadi ja oskusega muuta tööstuspärand kaasaegseks elukeskkonnaks.
Kolm asja, mida kindlasti Kalamajas teha:
Jaluta Kalamaja tänavatel ja imetle värvilisi puitmaju, mis on otsekui piirkonna sümboliks saanud. Pööra Valgevase, Kalju, Kungla, Köie ja Niine tänavatele, kus leidub kõige võluvamaid elamuid. Kas tunned ära iseloomulikud Tallinna majad? Pea kohvipausi mõnes ümbruskonna kohvikus või napsa toit kaasa Balti Jaama turu tänavatoidualalt.
Naudi einet või tee disainioste ülilahedas Telliskivi Loomelinnakus. Lisaks laiale kaupluste, restoranide ja tänavatoidu valikule on Telliskivis ka mõned linna kõige trendikamate ürituste toimumiskohad ja moodsad galeriid. Fotografiska Tallinn on Rootsi juurtega rahvusvaheliselt tunnustatud fotokunstikeskus. See on kohtumispaik, kus saavad kokku kunst, hea toit, muusika, disain ja avatud mõtteviis. Patarei Merekindluses on avatud näitus ning hooviala suveprogrammist tõotab tulla sel suvel üks linna kõige ägedamaid. Uudista Noblessneri sadamalinnakut, kus tsaariaegne arhitektuuripärand kohtub tänapäevaste arhitektuuriliste loovate lahendustega.
Külasta mõnda piirkonna muuseumi. Erilisim neist on Lennusadam, kus võib näha laevu, vesilennukit ja allveelaeva, mis pärit 1930ndatest. Isegi kui laevad teid väga ei huvita, võtab muuseumi ainulaadne arhitektuur sõnatuks – see asub tsaariaegsetes vesilennukite angaarides. Põnev on Proto avastustehas – kogemuslik virtuaalreaalsuse keskus tsaariaegse allveelaevatehase vanas valukojas.
Hea nipp: Kui plaanid külastada Lennusadamat või Protot, varu kummagi jaoks vähemalt kaks tundi.
Kalamaja ja Telliskivi loomelinnak asuvad vanalinnast jalutuskäigu kaugusel (15–30 minutit). Ka trammidega number 1 või 2 saab sõita kesklinnast Telliskivi peatuseni.
Lennusadamasse ja Noblessneri sadamalinnakusse viib buss number 73, peatused Lennusadam ja Noblessneri.
Teine päev: Kadriorg ja Pirita
Kadriorg
Kadriorg on roheline ja luksuslik elamurajoon, kesklinnast vaid lühikese trammisõidu või jalutuskäigu kaugusel. Peeter I naise Katariina järgi nimetatud piirkonnas asub keisri enda rajatud barokkstiilis loss, linna lemmikpark ja Eesti parimad kunstimuuseumid.
Kolm asja, mida kindlasti Kadriorus teha:
Naudi kohalike kombel Kadrioru pargi ilu. Lisaks luigetiigile, purskkaevudele, kanalitele ja mitmetele erinevas stiilis aedadele on 300 aastat vanas pargis peidus palju ajaloolisi hooneid. Nende hulgas on Kadrioru loss - 18. sajandil Peeter I rajatud suvepalee, kus asub nüüd väliskunstimuuseum. Veidi kaugemale jalutades jõuad sümbolväärtusega Tallinna lauluväljakule, Eesti laulu- ja tantsupidude südamesse.
Külasta muuseumi. Lisaks Kadrioru lossile asub Kadrioru pargis Eesti Kunstimuuseumi peahoone – Kumu, ühtaegu nii rahvusgalerii kui ka Eesti kaasaegse kunsti keskus. Mikkeli muuseumis on rikkalik kollektsioon välismaist kunsti ja portselani, mille on annetanud erakollektsionäär Johannes Mikkel.
Hea nipp väikelastega peredele: Kadrioru pargis tuleks kindlasti külastada mängulist Miiamilla lastemuuseumi, rääkimata sellest, et nii muuseumis kui ka pargis on suurepärased välimänguväljakud.
Avasta Kadrioru parki ümbritsevat piirkonda. Ümberkaudsed tänavad on ääristatud külluslikult kaunistatud puitvilladega – see ei ole imekspandav piirkonna kohta, mis kunagi oli Vene impeeriumi esimene mereäärne kuurort. Kui soovid saada aimu, kuidas inimesed Kadriorus elasid, astu sisse ühte selles piirkonnas asuvatest eesti kirjanike muuseumitest: Anton Hansen-Tammsaare 1930. aastatest pärit majja või Eduard Vilde elukohta, endisesse lossi ülemvaataja elamusse.
Trammid number 1 ja 3 kesklinnast kuni peatuseni Kadriorg.
Pirita
Tallinn on mereäärne linn, ei leidu paremat võimalust nautida vaadet Tallinna lahele ja siluetile kui Pirita promenaadilt või mõne seal asuva vaatamisväärsuse või ajaloolise maamärgi juurest.
Kolm asja, mida kindlasti Pirital teha:
Jaluta uues linnaruumis Reidi teel ja Pirita promenaadil. Pirita on ka rattaga avastamiseks väga mugav naabruskond.
Külasta Eesti Ajaloomuuseumi Maarjamäe lossi, mis kutsub su rännakule läbi Eesti Vabariigi üle 100 aasta vanuse ajaloo. Maarjamäe ajalookeskuse alal asub ka nõukogudeaegsete monumentide välinäitus ja Eesti Filmimuuseum. Lühikese jalutuskäigu kaugusel lossist asub mõtlemapanev, kõigile nõukogude aja Eesti kommunismiohvritele pühendatud memoriaal.
Hea nipp peredele: Maarjamäe lossis on lastele lõbus mängutuba, kus nad saavad proovida oma enda riiki luua. Ajalookeskuse alal on ka põnev välimänguala.
Külasta Eesti kõrgeimat hoonet, Tallinna teletorni. Torni 170 meetri kõrgusel asuval vaateplatvormil on lisaks suurepärastele vaadetele ka avar panoraamkohvik. Teletorni kõrval asub rikkaliku kollektsiooniga botaanikaaed ja vaatamist väärt on ka Pirita jõe suudmes asuva Püha Birgitta kloostri varemed.
Lisanipp: Pärast pikka päeva mere ääres pöördu tagasi linna saginasse ja naudi mõnusat terrassiõhtusööki kesklinnas asuvas trendikas Rotermanni kvartalis.
Püha Birgitta klooster: 1A, 8, 34A, 38 (peatus Pirita)
Tallinna Botaanikaaed: 34A, 38 (peatus Kloostrimetsa)
Tallinna teletorn: 34A, 38 (peatus Teletorn)
Kolmas päev: Rocca al Mare või päevaks Tallinna lähiümbrusesse
Mereäärne Rocca al Mare Tallinna lääneosas on oma nime saanud itaalia keelest ja tähendab „kaljut mere ääres“. Piirkonna kaks peamist vaatamisväärsust Eesti Vabaõhumuuseum ja Tallinna loomaaed pakuvad mõlemad vaheldusrikast viibimist vabas õhus.
Kolm asja, mida kindlasti Rocca al Mares teha:
Tutvu traditsioonilise külaeluga Eesti Vabaõhumuuseumis. Metsaga kaetud muuseumialal asub ligi 80 hoonet, mis pärinevad 18.–20. sajandist, sealhulgas taluhooned, tuulikud, kõrts, kool, kabel, pritsimaja ja palju muud. Muuseumi värskeim eksponaat on nelja korteriga kolhoosielamu. Ajastukohastes kostüümides „külaelanikud“ tutvustavad erinevaid töid ja traditsioone ning jutustavad lugusid minevikust.
Õpi tundma loomi Tallinna loomaaias, kus elab Põhja-Euroopa kõige põnevam seltskond asukaid: majesteetlikud kiskjad, Aafrika hiiglased, mängulised primaadid, jääkarud ning paljud teised eksootilised ning ohustatud liigid. Loomaiaas tegutseb ka laste loomaaed, kus lapsed saavad väikeloomadega lähemalt tutvuda.
Hea nipp lastega peredele: Kuna loomaaia territoorium on suur, üürib loomaaed väikelastega peredega väikevankreid, mis asuvad loomaaia sissepääsude juures. Maksmine toimub loomaaia kassas.
Külasta kasvõi samal päeval Nõmme võluvat männimetsast aedlinna, kust võib leida kauneid elamuid, värvika turu, suure pargi ja armsaid kohvikuid.
Kuidas jõuda Rocca al Maresse?
Bussid number 21 ja 21B viivad teid Balti Jaamast Eesti Vabaõhumuuseumisse (peatus: Vabaõhumuuseum) ja Tallinna loomaaeda (peatus: Zoo). Viimasesse minekuks võite kesklinnast sõita ka bussiga number 42 (peatus: Zoo).
Nõmmele saab Balti Jaamast rongiga või kesklinnast bussiga number 36 (peatus: Nõmme).
Alternatiive kolmanda päeva sisustamiseks
Soovitame avastada piirkondi, mis asuvad kesklinnast veidi kaugemal või avastada Tallinna lähiümbrust.
Kolm parimat nippi edasijõudnud Tallinna avastajatele:
Sõitke Balti Jaamast rongiga Nõmmele, võluvasse äärelinna piirkonda, kust võib leida kauneid eramuid, värvika turu, suure pargi ja armsaid kohvikuid ning Nõmme rajaja Nikolai von Glehni loomingu.