Vanalinn – koht, kus tuksub Tallinna süda

  Käänulised munakivitänavad ja rauast tänavalaternad, gooti  tornid ja keskaegsed turud, cappuccino ja WiFi. See on Tallinna kuulus vanalinn.
  Kui otsite Tallinnale omast ajaloolise õhustiku ja moodsa kultuuri kooslust, leiate selle siit. Värvilised viilkatusega majad, pooleldi varjatud hoovid ja suursugused kirikud on üsna õigustatult linna kõige suurem turistimagnet. Vanalinn rajati 13.–16. sajandil, kui Tallinn (või toonase nimega Reval) oli Hansa kaubaliidu jõudsalt arenev liige. Muinasjutulist võlu lisab asjaolu, et see kompaktne ala on pikitud vahitornidega ja jääb enamjaolt säilinud linnamüüri piiresse.

  Tallinna vanalinn jaguneb kaheks osaks, all-linnaks ja Toompea mäel asuvaks ülalinnaks, mis kunagi linnas ka seisuslikuks veelahkmes, olles nii lahutatud kui ühendatud väravatega. Tänapäeval moodustavad paepangal asuv Toompea ja tema jalamil asuv all-linn koos oma keskaegsete ehitiste ja moodsa cityga ainulaadse, vaid Tallinnale omase silueti. Tallinna vanalinn on üks paremini säilinud keskaegne vanalinn kogu Euroopa mastaabis. Seetõttu on Tallinn vanalinn  alates 1997. aastast kantud ka UNESCO maailmapärandi nimistusse. 

  Pole kahtlust, et vanalinna kõige tähelepanuväärsem vaatamisväärsus on vanalinna süda – Raekoja plats koos 1322. aastal ehitatud Tallinna Raekojaga. Samuti on tähelepanuväärne Raekoja platsi ääres asuv, Euroopa kõige vanem siiani tegutsev Raeapteek, mis avati siinsamas 1422. aastal. Lisaks tegutsevale apteegile on hoones ka väike võluv muuseum. 

  All-linna vaatamisväärsuste hulka kuulub vankumatu keskaegne linnamüür koos kaitsetornidega. Algselt 4-kilomeetri pikkusest paekivimüürist, 8 väravast ja 46 tornist on tänapäeval alles pool müüri ja pooled tornid, millest osadesse pääseb ka uudistama – kas ronimisoskust harjutama või muuseumi külastama. Mitmed Tallinna muuseumid tegutsevad linna keskaegsetes tornides. Kes kõrgust kardab, võib imetleda vanalinna ka märksa madalamalt, linnamüürilt.  

  Tallinn on rikas ka kirikute poolest, suur osa Tallinna 20 kirikust paikneb just vanalinnas. Elamuslikud on nii vaade võimsa Oleviste kiriku tornist kui Püha Vaimu kiriku imekaunis arhitektuur.  

  Ülalinn Toompea on alati olnud Tallinna võimukants. Toompeal asuvad vaateplatvormid, Toompea loss, milles töötab tänapäeval Riigikogu ja kaks võimast kirikut – Aleksander Nevski katedraal ja Pühale Neitsi Maarjale pühendatud Tallinna Piiskoplik Toomkirik, mida tuntakse lihtsalt Toomkiriku nime all.   

  Vanalinnas on palju vaimustavaid söögikohti nii Eesti kui maailma köögi hõrgutiste proovimiseks. Tutvu Tallina vanalinna restoranidega ja leia just endale meelepärane. 

  Tutvu Vanalinna restoranidega ja leia endale meelepärane.